Németország gazdasága 2021-ben 2,7 százalékkal növekedett, és ezzel a GDP továbbra is 2 százalékkal a válság előtti szint alatt maradt, ami a fertőzések újabb hullámai és a megelőző intézkedések mellett főként a szállítási fennakadások és az anyaghiány következménye. A rendelkezésre álló havi adatok és a statisztikai hivatal kimutatása szerint a gazdaság 2021 negyedik negyedévében zsugorodott. Ennek következtében 2022 második negyedévéig eltarthat, mire a gazdaság ismét eléri a válság előtti szintet. A német gazdaság ezzel az európai országok sereghajtói közé tartozik.
A háztartások fogyasztása a 2020-as szinten ragadt, és még mindig messze elmarad a válság előtti szinttől. A gépekbe és berendezésekbe történő bruttó állóeszköz-felhalmozás 3,2 százalékkal nőtt, míg az építési beruházások mindössze 0,5 százalékkal bővültek. A külső kereslet pozitívan járult hozzá a GDP növekedéséhez, mivel az export 9,4 százalékkal, az import pedig lassabban, 8,6 százalékkal nőtt – közölte a Destatis.
Az egyik legnagyobb fiskális ösztönző csomag ellenére a gazdaság nem tudott kilábalni a 2020-ban elszenvedett 4,6 százalékos visszaesésből. A lemaradás fő oka azonban nem a fiskális politika eredménytelensége, hanem a globális ellátási lánc zavarai. Egyetlen euróövezeti ország sem szenvedett annyit, mint a német gazdaság az ellátási lánc problémáitól. Az ipari termelés tavaly tavasz óta lényegében stagnál, annak ellenére, hogy a rendelésállományok rekordokat döntenek és a készletek is nagyon alacsonyak. Bár a 2021-es növekedési teljesítmény gyenge, az mindenképp pozitívum, hogy a gazdaság alapvetően egészséges, és amint a járvánnyal kapcsolatos korlátozások megszűnnek és a globális ellátási lánc zavarai enyhülnek, az ipari tevékenység és vele együtt az egész gazdaság azonnal fellendül majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.