Eurózóna
Hónapról hónapra araszolt lefelé az euróövezet munkanélküliségi rátája a tavaly áprilisi 8,1 százalékról, és ma kiderül, tudott-e tovább javulni az októberi 7,3 százalékról, ami egyébként sokkal magasabb, mint a közép-európai országok szintjei: a 3,6 százalékos magyar rátát például az elemzői becslés szerint kétszeresen haladta meg novemberben. Az eurózónatagok közt óriásiak a különbségek: a spanyol ráta októberben 14,5 százalék volt, a holland csak 2,9, a német pedig 3,3 százalék, miközben a franciák valamivel rosszabbul álltak az átlagnál.
Olaszország
A Covidtól sokat szenvedett ország az oltatlanokat sújtó szabályok további szigorításával igyekszik tehermentesíteni a kórházakat a minden eddiginél nagyobb legutóbbi járványhullám közepette. A védettségi igazolvánnyal nem rendelkezők eddig sem látogathatták a mozikat, színházakat, stadionokat. Mától gyarapodik a lista, szinte semmilyen közösen használt térbe nem engedik be őket, beleértve a tömegközlekedést, a szállodákat és az éttermeket, valamint a rekreációs intézményeket.
Szlovákia
A közép-európai régióban az őszre visszaesett a korábban a válságból gyors ütemben kilábaló ipar termelése, a régióhoz ezer szállal kötődő Németországéhoz hasonlóan. Bár a németek továbbra sem brillíroznak, Csehországban és Magyarországon novemberben már fordulni látszott a trend, a lengyel ipar nagyon erőteljes éves növekedése pedig felgyorsult. Ma meglátjuk, északi szomszédunknál is volt-e fordulat, ahol jelentős súlyú az autógyártás. Októberben még 0,6 százalékkal zsugorodott náluk az ipari termelés éves összehasonlításban. Az elemzők pesszimisták.
Románia
A lengyel jegybank után – amely kedden folytatta kamatemeléseit – ismét összeülnek a régióban egy központi bank döntéshozói, ezúttal Bukarestben. Az elemzők az 1,75 százalékos irányadó kamat 25 bázispontos emelésére számítanak. Ezzel a román jegybank még mindig jelentősen elmaradna a régiós társak tavaly nyáron kezdődött kamatemeléseinek ütemétől, nem véletlen, hogy a lej a legrosszabbul teljesítő deviza a térségben.
Magyarország
A novemberi külkereskedelmi mérleg adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal. A megelőző négy hónapban deficites volt a mérleg az élénk fogyasztással párosuló gazdasági kilábalás közepette, holott a megelőző több mint tíz évben rendre havi többleteket produkált. Hasonló romlást tapasztaltak a közép-európai régió többi országában is. Az elemzői várakozás szerint a magyar külkereskedelmi mérleg novemberben sem váltott többletbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.