Némileg enyhültek a globális élelmiszerárak tavaly decemberben az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) indexe szerint – tudta meg a Bloomberg.
A világszervezet által közölt adatok alapján azonban az élelmiszerárak továbbra is a 2011-es történelmi csúcs közelében mozognak, és a 2021-es év egészében 28 százalékkal emelkedtek, ami a legnagyobb mértékű drágulás 14 év óta. Az árak növekedését az aratással kapcsolatos problémák és a magas szállítási díjak okozták, amelyek tartósak lehetnek, így az index értéke a novemberi 134,9 pontról decemberre csak 133,7-ig csökkent, kevesebb mint 1 százalékkal.
A jövőre nézve komoly problémát jelenthet az időjárás további kiszámíthatatlansága és a műtrágya esetleges hiánya is az elkövetkező hónapokban. Mindez további nyomást helyezhet a háztartások pénzügyeire, és az éhezés is növekedhet, különösen a szegényebb országokban.
A mostani csökkenés legfőbb oka a növényi olajok és a cukor árának esése volt, ugyanakkor némileg mérséklődött a gabonák és a hústermékek ára is, ám a tejtermékek tovább drágultak. Az inflációs hatások is szerepet játszottak a kazahsztáni erőszakos tüntetésekben, és Srí Lanka egymilliárd dolláros csomagot volt kénytelen bejelenteni az élelmiszer- és egészségügyi kiadások növekedésével kapcsolatos aggodalmak kezelésére. Az élelmiszerek drágulásának kordában tartása érdekében számos más ország – köztük Oroszország, Ukrajna és Argentína – is lépéseket tett.
Az időjárással kapcsolatos félelmeket fokozza az is, hogy a La Niña éghajlati jelenség zavarhatja a tipikus mezőgazdasági körülményeket. A Brazíliát és Argentínát sújtó szárazság miatt alacsonyabb lehet a szója- és kukoricatermés, Malajziában az áradások a pálmaolaj kínálatát szűkíthetik az ültetvényekben okozott károkkal, míg Ausztráliában szintén a túlzott mennyiségű csapadék ronthatja a termés minőségét.
Az energiaárak felrobbanása a műtrágya drágulását okozza, lévén a földgáz annak fontos alapanyaga, ami a későbbiekben jelentkezhet majd az élelmiszerek áraiban. Már ma is vannak jelei annak, hogy a mezőgazdasági termelők visszavettek a tápanyagok vásárlásából, és kevésbé műtrágyaigényes termékekre váltottak.
Az éhezés növekedését okozhatja az elszabaduló infláció is, miközben a világ népességének mintegy tizede volt alultáplált 2020-ban a koronavírus-járvány kezdete előtt.
Az alacsony készletek elleni küzdelem jegyében Thaiföld a héten megtiltotta a sertések exportját áprilisig, míg Joe Biden amerikai elnök azt ígérte, küzdeni fog a méltányos árakért a termelők és a fogyasztók számára a húsipari drágulás elleni fellépés keretében. Több száz ausztrál szupermarketben újra vásárlási limiteket vezettek be, miután az omikron-variáns terjedése újra megbolygatta az ellátási láncokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.