Ekkora a hiány az ENSZ által indított program költségvetésében, amelyet az országok oltóanyagokkal, tesztekkel és gyógyszerekkel való ellátására fordíthatnak. A világszervezet számításai szerint a szükséges teljes hozzájárulás 92 százalékát a G20-aknak – a világ legnagyobb iparosodott és feltörekvő gazdaságait tömörítő csoportnak – kellene összeadnia. A pénzből 600 millió adag vakcinát, 700 millió darab tesztet vásárolnának és 120 millió beteget kezelnének– számolt be a WHO.
Gordon Brown, a WHO globális egészségügyi finanszírozásért felelős nagykövete úgy vélekedett, hogy tekintve a világjárvány globális gazdasági hatását, a 16 milliárd dollár kezelhető összeg. Brown bírálta az oltóanyagok globális elosztásában, valamint a tesztek és gyógyszerek elérhetőségében fennálló óriási egyenlőtlenségeket. Rámutatott arra, hogy az alacsony jövedelmű országokban alacsony az oltási arány, míg a gazdag országokban várhatóan több millió adag fel nem használt védőoltás megy veszendőbe.
Németország azon kevés ország egyike, amely vállalta, hogy idén befizeti a programból rá eső részt – mondta Brown. A volt brit miniszterelnök elmondta: a felajánlások mindössze 5 százaléka érkezett be a program költségvetésébe; a WHO 2021 októberétől 2022 szeptemberéig tartó időszakra 23,4 milliárd dollárt különített el a programra, ebből 16,8 milliárdnyit felajánlásokból próbált előteremteni. Mostanáig mindössze 814 millió dollár folyt be.
Kanada, Kuvait, Németország, Norvégia, Svédország és Szaúd-Arábia teljesítette fizetési vállalását 2020-21-ben.
"A tudomány megadta nekünk az eszközöket a COVID-19 elleni küzdelemhez; ha ezeket szolidárisan megosztjuk egymással világszerte, még idén véget vethetünk a koronavírus okozta globális egészségügyi vészhelyzetnek" – jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, WHO főigazgatója.
A WHO azt a célt tűzte ki, hogy az év közepére a világ lakosságának 70 százaléka be legyen oltva.
A magas jövedelmű országokban már megközelítették ezt az arányt a szervezet adatai szerint; a világ gazdagabbik felén 68 százalékos az átoltottsági arány. Az alacsony jövedelmű országokban mindössze 10 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.