Kínában egy gyermek felnevelésének költsége az egy főre jutó GDP közel hétszerese, ami majdnem duplája az Egyesült Államokban vagy Japánban erre fordított összegnek.
A gyermeknevelés terheinek enyhítése ezért komoly fejtörést okoz a kínai születési ráta gyors hanyatlásának megfékezésén dolgozó döntéshozók számára. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy Kína elöregedő népessége óriási nyomást gyakorol majd az egészségügyi és társadalombiztosítási rendszerre, miközben a munkavállalók számának csökkenése a következő évtizedekben komolyan korlátozhatja a világ második legnagyobb gazdaságának növekedését.
Bár az új direktíva lehetővé teszi, hogy a családok akár három gyermeket is vállalhassanak, a kínai születési ráta 2021-ben 1000 főre vetítve 7,52 születésre csökkent, ami a legalacsonyabb érték azóta, hogy a kínai statisztikai hivatal 1949-ben elkezdte az adatok rögzítését. Mindez annak ellenére is így alakult, hogy számos régióban a pároknak jelentős pénzügyi támogatást adtak a második vagy harmadik gyermek vállalásáért.
A gyermeknevelés elszálló költségei hozzájárultak ahhoz, hogy Peking tavaly júniusban lecsapott a 120 milliárd dolláros magánoktatási iparra, arra kényszerítve a különórákat és magánoktatást kínáló kínai vállalatokat, hogy nonprofit módon folytassák tevékenységüket. Erre azért volt szükség, mert a kínai háztartások jövedelmének növekedésével párhuzamosan a jövedelemkülönbségek is jelentősen megnőttek, miközben sok kínai szülő a leszakadástól félve egyre több pénzt költött a gyermeke taníttatására, így próbálva feljebb kapaszkodni a társadalmi ranglétrán. A verseny azonban olyan hevessé és költségessé vált, hogy érezhetően visszavetette a gyermekvállalási kedvet. A techcégek megregulázását követő oktatási intézkedés komoly tőzsdei hullámokat is keltett, miután a nyugati befektetők elkezdtek kiszállni a kínai részvényekből.
A pekingi székhelyű YuWa Népességkutató Intézet Reuters által összefoglalt jelentéséből kiderül, hogy egy gyermek 18 éves koráig történő felnevelésének átlagos költsége Kínában 2019-ben 485 ezer jüan (24 millió forint) volt az első gyermek után, ami Kína azévi egy főre jutó GDP-jének 6,9-szerese. A tanulmányban szereplő 13 ország közül Kína a második helyen áll – kizárólag Dél-Korea előzi meg, ahol a világon a legalacsonyabb a születési ráta. Az Egyesült Államok 2015-ös adatokon alapuló értéke az egy főre jutó GDP 4,11-szerese, míg Japáné a 2010-es adatokkal számolva, annak 4,26-szorosa volt.
A gyermeknevelési költségek azonban Kína nagyvárosaiban az átlagnál jóval magasabbak,
Sanghajban meghaladják az 1 millió jüant (50 millió forintot), Pekingben pedig a 969 ezer jüant. Részben ennek lehet eredménye, hogy a két városban a születési ráta az országos átlagnál jóval alacsonyabb, ez pedig mélyen befolyásolja Kína gazdasági növekedési potenciálját, innovációs képességét és szociális terheit.
A YuWa intézet ezért arra figyelmeztet, hogy Kínának az éves GDP legalább 5 százalékát kellene a gyermekvállalási kedv ösztönözésére költenie, beleértve ebbe az oktatási támogatásokat, a kedvezményes jelzáloghitel-kamatokat, adókedvezményeket, a szülési szabadsággal azonos hosszúságú apasági szabadság biztosítását, valamint több gyermekgondozási központ építését.
A kínai Twitter-szerű Weibo oldalon – a Reuters által idézett – Maning felhasználónév alatt író anya szerint a gyermeknevelési költségek Pekingben valószínűleg még magasabbak, mint ahogyan azt a jelentés sugallja, ilyen költségek mellett pedig alig tud elképzelni egy második gyermeket, és szinte nincs is olyan család a környéken, amelyik egy harmadikat akarna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.