Kényelmetlen helyzetbe hozta a világmárkákat a kínai fogyasztók egyre erőteljesebb gazdasági nacionalizmusa, miközben a nyugati fogyasztók számára mind fontosabbá váltak olyan emberi jogi szempontok, melyek korábban csak marginális jelentőséggel bírtak. A Bloomberg összeállítása főként az ázsiai ország 6000 milliárd dolláros piacán bekövetkező változásokat mutatja be, az Alibaba Tmall platformjának elmúlt 4 évi forgalmának elemzése alapján.
A Kínában jelen lévő globális márkák már hozzászokhattak a politikai széljárások fordulása miatt bekövetkező mélypontokhoz, ám
ezek hatása egyre hosszabban tartóvá és erőteljesebbé válik.
A 2021 márciusában a közösségi médiában megjelenített fogyasztói igények sikeresen vettek rá egy sor sportszergyártót és más ruházati márkát, hogy tartózkodjanak a Hszincsiang tartományban termelt pamut és az ottani munkaerő felhasználásától a területen élő ujgur kisebbség jogait súlyosan sértő kínai politikák miatt. Az olcsó textilhez szükséges gyapottermelést ujgur kényszermunkával elérő kínai vezetéssel a tudatos vásárlók miatt a nyugati cégek azonban kénytelenek voltak szembeszállni. A Nike és az Adidas ezen döntése a két cég forgalmának csökkenését eredményezte az ázsiai országban, mely még mindig nem érte el a mélypontot, miközben a lokális márkák képesek voltak betölteni a világcégek bojkottjával keletkező űrt.
Hónapokkal a botrányt követően még mindig a hszincsiangi pamutot támogatásukról biztosító kínai cégek, mint az Anta Sports és a Li Ning, vezetik az eladási listákat.
Ezek a cégek ráadásul igyekeztek további módokon is kihasználni a feltámadó nacionalizmust, így kínai karakterekkel díszített vagy épp a Tiltott Város által inspirált melegítők piacra dobásával. A tavaly júliusi honani áradások és a pekingi téli olimpia a hazaszeretet újabb hullámait támasztotta fel a másfél milliárd fogyasztót magában foglaló piacon. A kínai vásárlóerő olyan nagyra nőtt, hogy azt már nem hagyhatják figyelmen kívül a top ruha márkák sem.
Január végére azonban a sportcipők piacának 28 százaléka jutott az Antához és a Li Ninghez, ami 12 százalékkal több, mint a két cég részesedése a hszincsiangi botrány előtt. Összességében a január 31. előtti 12 hónap során a kínai cégek eladásai 17 százalékkal nőttek, míg a globális márkák forgalma 24-et esett.
Ráadásul a nacionalista fogyasztói fordulat nem csak a sportruházatot érinti, a kozmetikumoktól az üdítőkön keresztül a bébiételekig egyre több helyen kerülnek az élre a helyi vállalkozások,
és az a pár szektor – mint a luxuscikkek vagy a szépségápolás –, ahol a nyugati cégek megőrizték dominanciájukat, sincs biztonságban.
A sportszerek piaca azonban azért szolgál látványos tanulságokkal, mert a területen már számos jól bejáratott kínai márka jött létre, szemben más területekkel. A fogyasztói trendek egyértelműen mutatják, hogy míg korábban a kínai fogyasztók a hazai márkákat a minőséggel kapcsolatos aggályok miatt igyekeztek kerülni, Hszi Csin-ping nacionalizmusa és a helyi igényekre gyorsabban reagáló kínai cégek hatására ez a faktor eltűnni látszik. Így még a korábbi fogyasztói bojkottok rövid életűnek bizonyultak, ez egyre kevésbé van így.
Mindez a hatalmas kínai piac meghódítására törő nyugati márkákat lehetetlen helyzetbe hozza,
hiszen míg az ország piaca túl nagy, hogy elhagyják azt, a pekingi vezetés kiszolgálása a nyugati országok kormányai és fogyasztói haragját válthatja ki. A Nike és az Adidas is globális forgalma több mint ötödét köszönhette Kínának a hszincsiangi botrány előtt, a legutóbbi negyedévben erre már nem volt képes.
Ennek ellenére kevés a jele, hogy a sportszergyártók feladnák kínai ambícióikat. A Nike vezérigazgatója, John Donahoe decemberben beszélt arról, hogy további beruházásokra készülnek az országban, ahol szeretnék megtartani a vezető pozíciójukat, míg az Adidas-vezér, Kasper Rosted, bár novemberben elismerte a helyi és a globális márkák közötti divergenciát, a geopolitikai feszültségek enyhülésével nyugtatta a befektetőket.
Mind a két vállalat igyekszik a helyi igényekre nagyobb figyelmet fordítani termékei fejlesztése során, és használni a kiskereskedelemben gyakori helyi innovációkat, mint például a vásárlások élő közvetítése. A nacionalizmussal szemben azonban mind a két cég hátrányban van, így a pekingi téli olimpiára sem nagyon tudtak helyi sztárokat megnyerni maguknak.
A változások ráadásul egyre inkább érintenek olyan szektorokat is, melyek esetében a kínai cégek egyértelműen hátrányban voltak, így például a bébiformulák piacát is, ahol egy 2008-as halálos botrányt követően a fogyasztók bizalma alapjaiban rendült meg a helyi cégekben. Azonban ahhoz, hogy a helyi vállalkozások a nacionalizmusnak köszönhető előnyüket megőrizhessék, végső soron a minőség és a márkahűség tartóssá alakításán múlik. Ehhez azonban az ezen cégekbe áramló kockázati tőke nyújthat segítséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.