A mai cseh adatok megerősítették, hogy Közép-Európa nagyobb részében is esett a kiskereskedelmi forgalom decemberben az omikron vírusvariáns és az előre hozott vásárlások miatt. A cseheknél inkább a járvány lehetett az ok, mivel havi szinten már novemberben is ugyanúgy egy százalékkal szűkült a forgalom, mint decemberben. Az éves összehasonlítású adat még jobban tükrözi a járványhullámok okozta ingadozást: novemberben még 13,2 százalékkal nőtt a forgalom, decemberben már csak 3,3 százalékkal.
Pont az eltérő időben érkező, csúcsosodó és távozó járványhullámok és az eltérő kormányzati szigorítások miatt nehéz összehasonlítani a régió országainak kiskereskedelmét, és ugyanezért nehéz az idei trendeket is megjósolni, amelyek többek között azért is fontosak, mert a jelentős bolti kereslet rátesz Európa-szerte az energia drágulása és a kínálati fennakadások miatt amúgy is felszökő inflációra, ami ellen a jegybankok kamatemelésekkel kénytelenek harcolni.
Táblázatunkból látszik, hogy éves értelemben kiemelkedő ütemben nő a lengyel kiskereskedelmi forgalom, annak ellenére, hogy náluk még a cseheknél is nagyobbat, 3 százalékot esett decemberben a forgalom, igaz, sokkal kisebbet, mint a szomszéd Németországban. Ugyanakkor az adatok értelmezéséhez azt is szükséges tudni, hogy a lengyel és a román forgalom a járvány érkezése után hatalmasat, körülbelül húsz százalékot esett – tehát van mit behozni –, miközben a cseh és a magyar forgalom csak mintegy feleennyit. A lengyel jegybank az elemzői várakozások szerint ma 50 bázisponttal, 2,75 százalékra emeli irányadó kamatát, Bukarestben pedig holnap negyed százalékpontos szigorítás következhet, 2,25 százalékra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.