Fordult a hangulat a kelet- és közép-európai devizapiacokon, miután alábbhagyott az optimizmus, hogy az orosz-ukrán válság ügyében csúcsszinten egyeztet Moszkva és Washington, majd orosz források azt állították, hogy ukrán páncélosok átlépték az orosz határt és öt katonát megöltek a határvédők - amit Ukrajna cáfolt.
A régió devizáinak visszavonulását ezúttal nem az okozhatta, hogy a reggeli dollárgyengülés is erősödésbe váltott, az árfolyammozgások közös oka, hogy ismét előtérbe kerültek a félelmek: háború tör ki Oroszország és Ukrajna között. A leglátványosabb csapást a rubel szenvedte el: a reggeli fél százalékos erősödés után zuhanni kezdett a dollár keresztben, és budapesti idő szerint délután 3 órakor már 2,5 százalékos mínuszban volt, 79,22 környékén. Az ukrán hrivnya 0,9 százalékot veszített, és 28,655 körül kereskedett.
A közép-európai devizák - amelyeket az euróhoz szoktak mérni - mind lekövették az euró/dollár kereszt mozgását, ahogy szokták, de mindegyik a maga tempójában. A forintot talán azért viselte meg kevésbé a rizikókerülés és a dollárvásárlás a nemzetközi piacon, mert az elemzői várakozások szerint holnap kamatot emel a Magyar Nemzeti Bank, miközben Varsóban csak két hét múlva, Prágában pedig március végén ülnek össze a jegybanki döntéshozók.
Reggel, mikor még az optimizmus uralta a devizapiacokat, a forint még szépen erősödött, délutánra azonban szinte teljesen feladta egyharmad százalékot is meghaladó nyereségét az euróval szemben, bár a pénteki 357,8-es zárásnál erősebb szinten, 357 környékén kereskedett. Eközben a cseh korona majdnem fél százalékot gyengült, 24,373 könyékére, a zloty pedig 0,2 százalékot, 4,53-ra.
A lengyel gazdaságról negatív hír is érkezett: ha Ukrajna és Oroszország közt háború lesz, az egy százalékponttal csökkentheti a GDP-t - mondta Pawel Borys, a PFR állami alap elnöke. Ezt ellensúlyozhatta volna akár, hogy Varasó januárra rendkívül erős kiskereskedelmi adatot tett közzé: a forgalom éves alapon 20 százalékkal szökött fel a szárnyaló infláció ellenére. Liam Peach, a Capital Economics feltörekvő piaci közgazdásza szerint ez is azt erősíi meg: a lengyel gazdaság kilábalás erőteljesen folytatódik, és a munkaerő hiánya is egyre nagyobb súllyal táplálja az inflációt. A lengyel jegybank az év közepére emiatt 4,5 százalékra emelheti irányadó kamatát a jelenlegi 2,75 százalékról - tette hozzá.
A kamatemelési várakozás azonban ezúttal nem tudta felülírni a keletről érkező rossz híreket. Estek az európai részvényindexek is, a német Xetra DAX például 2,1 százalékkal, a francia CAC 40 2,3 százalékkal, és ugyanennyit vesztett a magyar BUX is. Az orosz RTS index több, minbt 10 százalékot zuhant. A reggeli mérséklődésből emelkedésbe váltott az olaj ára: a Brent a májusi határidőre 64 centtel drágult hordónként, 92,03 dollárra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.