Az euróövezet összetett beszerzésimenedzser-indexe (BMI) márciusban 54,5 pontra csökkent a februári 55,5-ről, de magasabb lett, a piac által várt 53,9 pontnál – derült ki az IHS Markit adataiból. Bár a mutató kicsit visszaesett, ami a gazdasági aktivitás két hónapja legkisebb növekedésére utal, de még így is jócskán a pozitív tartományban maradt. Ez azt jelzi, hogy az orosz–ukrán háború első hetei még nem okoztak jelentős termeléscsökkenést az övezetben: a feldolgozóipar bővülése így is 14 hónapos mélypontra, 57 pontra lassult, a növekedést elsősorban az ellátási zavarok, a háború miatt visszaesett exportkereslet és az ismét emelkedő koronavírusos megbetegedések befolyásolták. A szolgáltatási szektor mutatója 2 hónapos mélypontra, 54,8-ra esett, de ez is bőven az ötvenes határ fölötti növekedési tartományban maradt, mivel a járványügyi korlátozások enyhültek.
A fő számok mögötti mutatók már jelentősebb negatív hatásokról árulkodnak. Ezek közül a legfontosabb, hogy a vállalkozásokra egyértelműen hatással volt a háború kezdete óta tapasztalható energiaár-emelkedés. Mind a beszerzési, mind a termelői árak rekord ütemben emelkedtek márciusban, ami gyorsan átgyűrűzhet a fogyasztói árakba, tovább növelve az inflációt. Bert Colijn, az ING vezető közgazdásza már márciusban 7 százalék fölé szökő inflációt prognosztizál az euróövezetben, ami áprilisban tovább emelkedik majd, jelentős hatást gyakorolva a fogyasztók vásárlóerejére. Mindez nagy mértékben rontotta a fogyasztási várakozásokat, amit a szerdai, zuhanó fogyasztói bizalmi adatok is tükröznek. A reálbér-növekedés lassulása mellett a hátralékos munkák számának csökkenése is gyengébb gazdasági kilátásokat eredményez az elkövetkező hónapokra. Tehát
a BMI szerint az euróövezet kibocsátása márciusban tovább nőtt, azonban a következő hónapokban sokkal nehezebb gazdasági környezet alakulhat ki, és ezért nem zárható ki a GDP csökkenése sem.
Németországban az összetett BMI márciusban 54,6 pontra csökkent a februári 55,6 pontról, ami a gazdasági aktivitás növekedésének kismértékű lassulására utal, bár így is jobb, mint a piaci előrejelzésekben szereplő 53,7 pont. Európa legnagyobb gazdaságában mind a feldolgozóipar (57,6 a februári 58,4 ponttal szemben), mind a szolgáltatások (55 az előző havi 55,8 után) bővülése lassult. A növekedést az emelkedő árak (mind a beszerzési költségek, mind a termelői árak rekordszintre emelkedtek), az anyaghiány, a geopolitikai bizonytalanság és a koronavírus miatti betegszabadságok együtt fogták vissza. Az üzleti várakozások is jelentősen, 2020 júniusa óta a legalacsonyabb szintre romlottak, főként az emelkedő árakkal és az ukrajnai háborúval kapcsolatos aggodalmak miatt.
Hasonló tendenciák látszódnak a francia gazdaságban is, noha ott a szolgáltatások erősebben húzták felfelé az összteljesítményt. Így a második legnagyobb európai gazdaságban az összetett BMI márciusban 56,2 pontra emelkedett a februári 55,5-ről, meghaladva az 54,3 pontos piaci várakozást. A mutató az ország gazdaságának nyolc hónapja leggyorsabb bővülésére utalt, aminek elsődleges oka, hogy a járványügyi korlátozások enyhítése fellendítette a szolgáltatási ágazatot (57,4 pont a februári 55,5-tel szemben). Eközben a feldolgozóipar növekedése öt hónapos mélypontra lassult (54,8, szemben az előző havi 57,2-vel). A kibocsátás növekedett és az új megrendelések továbbra is erőteljes ütemben emelkedtek, annak ellenére, hogy a növekedés üteme kissé mérséklődött. Eközben az export volumene hat hónapja először csökkent, a visszaesés 2020 novembere óta a legnagyobb mértékű, ami a geopolitikai feszültségeknek tulajdonítható. Az inflációs nyomás jelentősen erősödött, az ellátási láncokra nehezedő újabb nyomás miatt. Az üzleti várakozások mutatója 14 hónapos mélypontra esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.