Ha a közép-európai devizák euróval szembeni árfolyamában jelentős elmozdulást lát az ember, az első dolga, hogy ellenőrzi, nem az euró/dollár kereszt mozdult-e el, hiszen a zöldhasú vásárlása általában a mi régiónkban devizagyengülést jelent, és az eladása erősödést. És csakugyan: a forint, a cseh korona és a złoty árfolyamában egy teknő látszik tegnap délután óta – nagy gyengülés, konszolidálódás és ma reggel hirtelen erősödés –, és ez a tükörképe a dollár mozgásának.
Aki elsőre arra gondolt, hogy netán a régiós jegybankok piaci intervenciója segített a régió devizáinak visszanyerni valamennyit az orosz–ukrán háború miatt elveszített térből, itt most legyinthet. Nem érdemes: ha valaki piaci intervenciót akar végrehajtani, annak számára jó időzítés lehet felülni az érkező kedvező irányú hullámra. A cseh, magyar és a lengyel jegybankok is kifejezték a múlt héten, hogy készek beavatkozni a piacon, mert indokolatlannak látják a helyi fizetőeszköz hatalmas gyengülését.
Az elméletet, hogy jegybanki beavatkozás történt, erősíti, hogy a régiós devizák erősödése akkor sem szakadt meg, amikor az euró erősödése a dollár ellen a nemzetközi piacon fél 10 felé kifulladt, majd vissza is fordult. Ma reggel a forint 395 közeléből erősödött 10:20 környékére 388-ig (ami több, mint másfél százalékos ugrás), a cseh korona 25,78-ról 25,55-ra, a złoty kereken 5-ről – a rekordmélypont közeléből – 4,915-re.
A magyar jegybank ma ülést tart, ami a napirend szerint nem foglalkozik a kamatokkal, de megteheti, a lengyel jegybank pedig holnap vitatja meg a kamatokat. Budapesten és Varsóban is születhet a monetáris politikát szigorító lépés, és ez is segíthet a devizáiknak. A cseh jegybank döntéshozói csak a hónap legvégén ülnek össze. Előtte kulcsfontosságú jegybanki ülések lesznek, csütörtökön az eurózónában, a jövő héten az Egyesült Államokban.
A Commerzbank közgazdászának véleménye szerint az Európai Központi Bank jól tenné, ha megfontolná, hogy beavatkozzon a közép-európai devizapiacokon, hogy segítsen megállítani a devizák mélyrepülését. A legutóbbi nagy pofont szinte az összes európai devizának hétfőn az adta, hogy az USA külügyminisztere felvetette: a nyugati szövetségeseknek embargót kellene kivetniük az orosz olajra. Ha ez megtörténik, óriási további energiaár-emelkedés következhet, és még feljebb pörgő infláció Európában, ami a közép-európai gazdaságokat különösen érzékenyen érintené.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.