Oroszországban az idén az infláció várhatóan 1999 óta a legmagasabb szinten lesz, míg a gazdaság 2009 óta nem látott mértékben zsugorodik majd
az Ukrajna elleni háború miatt elrendelt nyugati szankciók következtében.
A Reuters által megkérdezett 15 elemző véleményének átlaga szerint az orosz jegybank legközelebbi, április 29-i kamatdöntő ülésén 20 százalékon tartja az alapkamatot, miután február 28-án egy lépésben 9,5 százalékról emelte a jelenleg érvényes szintre.
A Reuters havonta végez felmérést szakértők körében az orosz gazdaság kilátásairól, de februárban ez elmaradt.
Az idei infláció 23,7 százalék lehet a megkérdezett elemzők szerint, ami jóval felülmúlja a jegybanki 4 százalékos inflációs célt. (A Reuters által januárban megkérdezett elemzők az idei évre még csak 5,5-es inflációval számoltak.) Februárban éves összevetésben a fogyasztóiár-emelkedés hét éve a legmagasabb, 9,15 százalék volt a januári 8,73 után. Oroszországban a tavalyi infláció 8,39 százalék, 2015 óta a legmagasabb volt.
Ami a gazdaság idei várható teljesítményét illeti, a szakértők szerint a hazai össztermék (GDP) 7,3 százalékkal csökkenhet,
míg a januári felmérés még 2,5-es növekedést valószínűsített. Az orosz GDP tavaly 4,7 százalékkal nőtt nem végleges számítások szerint.
A rubel volatilitása erősíti az inflációs kockázatot és a pénzügyi bizonytalanságot. Március 10-én a rubel történelmi mélypontra került a dollárral szemben, 120 rubel ért ekkor 1 dollárt. A rubel azóta erősödött, csütörtökön 83,5-en jegyezték. Szakértők szerint áprilisban a dollár 80–85 rubel között mozog majd, a mostantól számított 12 hónapban pedig 97,5 dollárt ér majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.