Telefonon egyeztetett csütörtökön Recep Tayyip Erdogan török elnök és Joe Biden amerikai elnök. A török államfő azt mondta, hogy eljött az ideje a török védelmi ipart sújtó összes "igazságtalan" szankció feloldásának - számolt be a Reuters.
Erdogan arról is tájékoztatta Bident, hogy Törökország arra számít, hogy a lehető leghamarabb véglegesítik 40 új F-16-os vadászgép vásárlására és az ország meglévő flottájának modernizálására vonatkozó kérelmüket.
Ankara eredetileg több mint 100 F-35-ös repülőgépet rendelt, amelyeket a Lockheed Martin Corp (LMT.N) gyártott , de az Egyesült Államok 2019-ben eltávolította Törökországot a programból, miután orosz S-400-as rakétavédelmi rendszereket vásárolt.
Törökország igazságtalannak nevezte a lépést, és 1,4 milliárd dolláros befizetésének visszatérítését követelte. A Reuters tavaly arról számolt be, hogy Ankara 40 Lockheed Martin gyártmányú F-16-os és közel 80 modernizációs készlet vásárlását kérte Washingtontól meglévő harci repülőgépeihez.
Az S-400-asok törökországi vásárlása amerikai szankciókat is kiváltott. 2020 decemberében Washington feketelistára tette Törökország Védelmi Ipari Igazgatóságát, annak vezetőjét, Ismail Demirt és három másik alkalmazottat. A Fehér Ház csütörtöki közleménye nem említette a szankciókról szóló vitát vagy Törökország F-16-osokkal kapcsolatos kérését, arról számol be, hogy Erdogan és Biden az ukrajnai orosz invázió mellett, a kapcsolatok megerősítésének lehetőségeiről beszéltek.
A NATO-szövetségesek több évtizedes partnersége az elmúlt években példátlan zűrzavaron ment keresztül a szíriai politikával kapcsolatos nézeteltérések miatt. Ezt helyzetet bonyolította Ankara Moszkvával való szorosabb kapcsolata, egy állami tulajdonú török bank elleni amerikai vádak, valamint a jogok és szabadságjogok törökországi eróziója - emlékeztet a Reuters.
Washington többször figyelmeztette Törökországot, hogy ne vásároljon további orosz fegyvereket. Ankara bejelentette, hogy meg kívánja vásárolni a második S-400-ast Oroszországtól, ami tovább ronthatja az Egyesült Államokkal fennálló diplomáciai kapcsolatát. A repülőgépek iránti kérelmet valószínűleg nehéz lenne elfogadtatni az Egyesült Államok Kongresszusával.
Az Egyesült Államok demokrata és republikánus képviselői októberben sürgették a Biden-kormányzatot, hogy ne adjon el F-16-os vadászgépeket Törökországnak, és kijelentették, hogy bíznak abban, hogy a Kongresszus blokkolni fogja az ilyen exportot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.