BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tizedével zsugorodhat az idén az orosz gazdaság

Az Európai Unió öt éven belül teljesen megszünteti függését az orosz energiától, de azt még nem tudni, mikor sikerül tető alá hozni az újabb, az olajra is vonatkozó szankciócsomagot.

Az Európai Unió az év végére kétharmadára, 2027 végére pedig nullára kívánja csökkenteni az orosz kőolaj- és földgázfüggőségét – erősítette meg Paolo Gentiloni gazdasági ügyekért felelős biztos az Il Messaggero című olasz lapban tegnap közölt interjúban. 

Mivel a különböző szankciós csomagok valószínűleg az energiát is magában foglalják majd, ezért ebben az irányban dolgozunk. Az első cél az orosz kőolajtól és földgáztól való függőség csökkentése és megszüntetése, a második pedig egy olyan stratégia kidolgozása, amely nem lassítja az éghajlatváltozási stratégia  megvalósításának folyamatát

– mondta, s hozzátette, hogy „az orosz energiától való függőség csökkentésének módja a megújuló energiaforrásokon keresztül vezet”.

Azt azonban még nem tudni, hogy az Európai Unió mikor és milyen büntetőintézkedéseket vezet be az orosz energiára. A gázimport betiltása egyelőre még napirenden sincs, és húzódik a döntés az olajról is. Az uniós tagállamok brüsszeli nagykövetei még nem egyeztettek az Európai Bizottság elnökének kabinetfőnökével a következő csomagról, amely ezt a tervekben magában foglalja. A Politico értesülése szerint brüsszeli diplomaták ebből azt a következtetést szűrték le, hogy a csomag ezen a héten aligha készül el, de a menetrendről talán kiderül valami a nagyköveteknek az ukrán válságról szóló mai tárgyalásán. 

Az előzetesen kiszivárgott információk alapján még az sem világos, hogy az EU mennyire kemény megoldást választ, 

kompromisszumra azonban van lehetőség, ha különbséget tesznek a kőolajfajták, illetve olajszármazékok, valamint aközött, hogy azok tartályhajón vagy csővezetéken érkeznek-e, és hagynának időt az átállásra. Tegnap már a német koalíciós pártok is sürgették a kabinetet, hogy teljesen állítsa le az orosz olaj és gáz importját, „amilyen gyorsan csak lehetséges”.

Gazprom PJSC's Kasimovskoye Underground Gas Storage Amid Euro Gas Crisis
Fotó: Bloomberg

Az egyik legkeményebb álláspontot Lengyelország képviseli. 

Varsó az orosz olaj-, gáz- és szénimport azonnali leállítását sürgeti, 

és példát akar mutatni a többieknek, de a valóságban súlyos nehézségekbe ütközik, hogy megszabaduljon az orosz energiahordozóktól. A Forum Energii kutatóintézet adatai szerint Lengyelország a felhasznált gáznak 46, az olajnak 64, a szénnek pedig 15 százalékát Oroszországból szerzi be, vagyis az orosz energia egyik legnagyobb európai fogyasztója – miközben Ukrajna kulcsfontosságú szövetségese a háborúban. Varsó már áprilisban bejelentette, hogy leállította a szénimportot Oroszországból és Fehéroroszországból, bár az uniós embargó csak augusztusban lép életbe. Az olaj- és gázvásárlást azonban a kormány az év végéig engedélyezi, amit Anna Moskwa klímáért és környezetvédelemért felelős miniszter azzal magyarázott a Politicónak, hogy ha egyedül lépnének, akkor az túl nagy kihívás lenne. 

Nincs még egységes energiapolitika, ez csak válságreakció, válasz a háborúra

– mondta. A lap ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a lengyel parlamentben nemrég leszavaztak egy javaslatot, amely a szén mellett azonnal leállította volna a cseppfolyósított gáz (LNG) azonnali importját is Oroszországból – és azt a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt, valamint maga Mateusz Morawiecki miniszterelnök sem támogatta. Ez nem is annyira meglepő, mivel az LNG-import kétharmada – ami a fogyasztás több mint felét teszi ki –orosz volt 2020-ban. Morawiecki ennek ellenére azt ígéri, hogy év végéig az LNG-behozatalt is leállítják.

Az orosz gazdaságra az energiakivitel elveszítése súlyos csapást mér a jövőben, az Ukrajna elleni invázió és a válaszul hozott nyugati szankciók pedig már most. A Kommerszant az S&P Global Market Intelligence előrejelzését ismertette, amely szerint az orosz GDP 11,1 százalékkal csökken az idén és további 1,9 százalékkal jövőre, és az országnak tíz évre lesz szüksége ahhoz, hogy a gazdaságát visszaállítsa a 2021-es szintre. Oleg Vjugin, a moszkvai tőzsde felügyelőbizottságának elnöke, a központi bank korábbi első alelnöke hasonló arányú, 10-12 százalékos csökkenésre számít az idén, míg a Nemzetközi Valutaalap 8,5 százalékos visszaesést vár 2022-ben és 2,3 százalékosat 2023-ban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.