Májusban negyvenéves csúcsra, 8,97 százalékra szökkent a belga infláció, és a ma érkező adatok várhatóan azt mutatják majd, hogy a pénzromlás mértéke júniusban megközelíthette a 10 százalékot. A fő „tettes” a rezsiköltségek emelkedése volt, de szélsebesen drágult a közlekedés is, és felgyorsult az élelmiszer- és italárak növekedése.
Miközben Madridban folytatják a tanácskozást a keleti védvonalak megerősítéséről a NATO vezetői, az ibériai ország közzéteszi júniusi inflációs adatait. Az EU statisztikai módszertana szerint számolt éves infláció ugyan májusra más eurózóna-tagoktól eltérően csökkentette sebességét a márciusi 10 százalék közeliről 8,5-re, a júniusi adatok megint emelkedést mutathatnak.
A háztartási hitelezés éves alapon 4,5, a vállalati 5,2 százalékkal bővült az euróövezetben áprilisban, és ma valószínűleg arról értesülünk, hogy a rá következő hónapban hasonló ütemben folytatódott az expanzió. A szintén most esedékes júniusi ipari-, fogyasztói- és gazdaságihangulat-indexek azonban várhatóan nem mutatnak kedvező képet.
Nagyon jelentős, sőt húsba vágó hír mostanában Európában, ha a kontinens legnagyobb gazdasága az inflációs adatait teszi közzé. A német éves drágulás 7,9 százalék volt májusban, a harmadik egymást követő hónapban érve el a három évtizeddel ezelőtti, német újraegyesülés utáni legmagasabb szintet. A ma érkező júniusi adat talán nem mutat újabb gyorsulást, de már ezek az adatok is aggasztók a vállalkozások és a német háztartások számára.
Nagy adatcsokor érkezhet a délutáni órákban az Ukrajnával hadakozó Oroszországból. Áprilisban 9,7 százalékkal esett vissza éves alapon a kiskereskedelmi forgalom, és 1,6-del az ipari termelés, májusban pedig gyenge volt az üzleti bizalom. Feltehetően a mai friss havi adatok sem lesznek biztatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.