Drámai visszaesés ugyan valószínűleg nem lesz, de a korábban vártnál is nagyobb csökkenés jöhet a leszállított okostelefonok számában az idén. Az IDC előrejelzése szerint ebben az évben 1,31 milliárd készüléket szállítanak majd le a gyártók, ez a tavalyihoz képest 3,5 százalékos elmaradás. Korábban 2022-re még csak 1,6 százalékos csökkenést prognosztizált a piackutató cég, azonban az utóbbi három negyedévben mért folyamatos visszaesés, valamint az ellátási láncban tapasztalt nehézségek és a mérsékelt kereslet miatt módosítottak ezen az értéken. Némi jó hírt is közölt a társaság, a 2026-ig terjedő időszakban évente átlagosan 1,9 százalékos bővülésre lehet számítani, vagyis középtávon visszatér a növekedés a piacra.
A földrajzi régiók közül a legnagyobb csökkenés Kelet-Közép-Európában várható, ahol a szállítások nagyon komoly mértékben, 22 százalékkal eshetnek vissza. Az egyik legfontosabb piacnak számító Kínában szintén látványos, 11,5 százalékos zsugorodást prognosztizál az IDC, mintegy 38 millióval lesz kisebb a forgalom, ami egyébként a teljes globális csökkenés 80 százaléka. Nyugat-Európa a globális átlagnál jobban teljesít majd, ebben a térségben 1 százalékkal maradhatnak el idén a gyártói szállítások a tavalyitól. Az Ázsia–Óceánia régióban (Kína és Japán kivételével) pedig a világszintű visszaesésre rácáfolva 3 százalékos bővülést jósolnak a kutatócég szakemberei.
Az idén jelentős fejlődés várható az 5G-s telefonok piacán, éves összevetésben 25,5 százalékkal nőhet az ilyen típusú eszközök forgalma. Közel 700 milliót szállíthatnak le belőlük a gyártók, vagyis a teljes telefonpiac 53 százalékát. Az IDC előrejelzése szerint 2026-ban az 5G-képes készülékek részaránya a globális forgalomban elérheti a 78 százalékot. Ez az új generációs mobilhálózatok folyamatos fejlesztése mellett annak is köszönhető, hogy néhány év alatt drasztikusan csökkenhet az ilyen tudású eszközök ára. Míg az idén még 608 dolláros átlagos eladási árral lehet számolni, a vizsgált időszak végére, 2026-ra ez az összeg már 440 dollár körül lehet.
Az okostelefon-iparnak több területen is komoly ellenszéllel kell megküzdenie: csökkenő kereslet, infláció, folytatódó geopolitikai feszültségek és az ellátási lánc zavarai. Ugyanakkor a járvány miatt Kínában ezeknek a tényezőknek sokkal nagyobb hatásuk van. Egyszerre érintik ugyanis a globális keresletet és az ellátást. Emiatt több gyártó – köztük a legnagyobbak, a Samsung és az Apple is – csökkentette rendeléseit erre az évre. Ha nem jön újabb nehézség, azzal számolunk, hogy az év végére enyhülnek a problémák, és a piac 2023-ban akár 5 százalékkal is nőhet” – mondta Nabila Popal, az IDC Worldwide Mobility and Consumer Device Trackers részlegének kutatási igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.