Tonnaszám dobhatják ki a megromlott zöldséget és gyümölcsöt a brit földművesek, mert egyszerűen nincs, aki leszedné a termést. A farmerek már a brit kormánynak könyörögnek, hogy állítsák vissza a szabad mozgást. A Brexit óta ugyanis alig vannak kelet-európai munkavállalók.
Az Euronews.com-nak nyilatkozó gazdák már egyre távolabb kényszerülnek toborozni, sokan Üzbegisztánból és Kazahsztánból próbálják meg feltölteni az állományt. Nicholas Ottley gazda szerint a gabona 30 százalékát kellett kidobniuk, mert tönkrement a mezőn. Ez nagyjából 150 tonnát jelentett.
Ez pedig Ottley szerint egyetlen dologgal magyarázható: a Brexit miatt szinte alig jönnek kelet-európai munkások. Ottley szerint az a kormányzati terv is csúnyán elhasalt, amely értelmében britekkel töltötték volna be az így megüresedő állásokat.
Ment a hangzatos duma, hogy majd a fiatal britek ezzel munkához jutnak. Hát az egészből nem lett semmi. Egy helyi munkaközvetítővel négy éve szerződtünk le. Eddig egyetlen embert sem tudtak küldeni, aki vállalta volna ezt a munkát
– mondta a gazda.
A fő nehézséget a Brexit miatti adminisztrációs idő és költségek okozzák. Jelenleg egy külföldi munkába léptetéséhez minimum 3 hét szükséges. Annyi időt pedig sok termés nem bír ki, a gazdák pedig csak időszaki munkára tudnak felvenni embereket.
Van, ahol már robotok szüretelik a málnátA robotok jelenleg egy kilogramm gyümölcsöt szednek le óránként, és a cél az, hogy ezt a mennyiséget négy kilogramm fölé növeljék. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.