BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kijött az inkubátorból, és fontos piaccá növi ki magát a 3D-nyomtatás

Az évtized végére ötvenmilliárd dollárra bővülhet a 3D-piac, egyre elterjedtebb az ipari felhasználás. Csökkenhet a gyártási költség, javul az energiahatékonyság.

Egy amerikai startup, a VulcanForms a közelmúltban 355 millió dollár tőkét vont be, a cég 3D-nyomtatással foglalkozik. Egyik alapítója John Hart, a neves Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) professzora volt, mielőtt megcsinálta saját vállalkozását. A kis cég létszáma tavaly 360-ra ugrott, miután megrendeléseket szereztek olyan világcégektől, mint a General Electric, a Google vagy az Autodesk. Az 1980-as években feltalált 3D-nyomtatás elkezdett felnőni, már nemcsak prototípusok gyártásához használt költséges játékszer, hanem egyre szélesebb körben és egyre nagyobb volumenek legyártásához használja a feldolgozóipar.  

Ez a technológia már készen áll az ipari méretű és minőségű termékek előállítására 

– mondta a The New York Timesnak Jörg Bromberger, a McKinsey & Company ágazati szakértője. A 3D-nyomtatás előnye, hogy gyakorlatilag a nulláról épít fel egy terméket, rétegről rétegre. Nincs szükség részegységekre, a beszállítói hálózatok sokkal egyszerűbbek, csak alapanyag és nyomtató kell hozzá. Az additív technológiának nevezett eljárást egyre több nagy gyártó alkalmazza: a General Electric üzemanyag-fúvókákat, a Stryker nevű egészségügy-technológiai cég gerincimplantátumokat, az Adidas rácsszerkezetű cipőtalpakat gyárt vele a csúcskategóriás futócipőihez. Készülnek 3D-nyomtatással fogorvosi implantátumok és fogszabályzók is. A pandémia alatt speciális maszkokat és lélegeztetőkészülékek alkatrészeit is gyártották vele.  

Adidas 3D
Fotó: picture alliance/Getty Images

A technológia képességei azonban mára jóval meghaladták ezeket a léptékeket. A feldolgozóipari szolgáltatásokat kínáló Hubs elemzése szerint a 3D-piac 2026-ra 45 milliárd dollárra nő. A Lux Research becslései szerint tavaly meghaladta a 12 milliárdot, az évtized végére jóval 50 milliárd dollár fölé bővül a piac.  

A Biden-adminisztráció különösen támogatja a technológiát, az amerikai feldolgozóipar fellendülését várja tőle – és értelemszerűen a Kínától való függés csökkenését. „Az additív technológia a 21. századi modern feldolgozóipar egyik alappillére lesz, párhuzamosan a mesterséges intelligenciával és a robotikával” – mondta Elisabeth Reynolds, aki Biden elnök különleges tanácsadója ezen a területen. A Fehér Ház kezdeményezésére külön iparági csoport jött létre a technológia minél szélesebb körű elterjesztésére. Az alapítók között ott van a GE Aviation, a Honeywell, a Siemens Energy, a Raytheon és a Lockheed Martin.  

A kormány igyekszik kihasználni a 3D-technológia egy másik nagy előnyét, a környezetbarátságot. Sokkal kevesebb a hulladék, egyes fémalkatrészek gyártásánál például 90 százalékkal csökken a mértéke, a fajlagos energiafelhasználás pedig a felére mérsékelhető.  

Az átlagember számára elképzelhető ipari felhasználási szegmenseken kívül ma még meglehetősen furcsának tűnő területeken is folynak a kutatások a technológia felhasználására. Az amerikai Ampcera nevű startup például azzal kísérletezik, hogy miként lehetne 3D-nyomtatással lítiumion-akkumulátorokat előállítani. Az előzetes becslések szerint az energiahatékonyságot tízszeresére, a gyártási költségeket felére lehetne csökkenteni a „száraz” technológiával.  

Hasonló, szinte sci-fibe illő példa, hogy Katarban 3D-nyomtatással építenének egy kórházkomplexumot a sivatagban. Az 1,3 millió négyzetméter területű létesítményt a holland OMA tervezőiroda készíti elő, és egy brit kivitelező építi majd meg – pontosabban nyomtatja majd ki.  

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.