A svájci Alpok egy távoli, félreeső völgyében rozsdás síliftárbocok sora borítja a füves domboldalt, a dél-svájci Wallis kantonban, az olasz határ közelében, az egykor nyüzsgő Super Saint Bernard síparadicsomban már 2010 óta munka nélkül állnak a felvonók. Mióta a kis állomást üzemeltető helyi céget felszámolták, az infrastruktúra és a létesítmények egyre rosszabb állapotban rondítanak bele az alpesi tájba. Azoknak a szeme elé, akik Olaszországból a Szent Bernát-hágón átérnek Svájcba, graffitikkel borított romok és üvegtörmelékek látványa tárul, ott, ahol egykor egy étterem és a sífelvonó indulási állomása működött.
Őszintén szólva szeretném már látni, ahogy mindezt lerombolják– ismerte el az üdülőhely korábbi igazgatója, Claude Lattion az AFP-nek, majd hozzátette: a 2433 felvonóból 14 nem működik a Szövetségi Közlekedési Hivatal szerint.
A svájci törvények előírják az üdülőhelyek tulajdonosainak, hogy fizessék meg az elhagyott sífelvonók lebontásának költségeit.
A helyzet akkor válik bonyolulttá, amikor az üdülőhelyek csődöt jelentenek, ahogy a Super Saint Bernard tette. Évekig tart, amíg kiderül, hogy sikerül-e vevőt találni. Ha nem, akkor a regionális vagy a helyi hatóságoknak kell végül állniuk a bontási számlát. A szomszédos kis faluban, Bourg-Saint-Pierre-ben körülbelül
kétmillió svájci frankra (több mint 800 millió forintra) lesz szükség az állomás szétszereléséhez,a sífelvonó oszlopok eltávolításához és a 2800 méteres magasságig terjedő terület megtisztításához.
Az évi százezernél kevesebb síelőt vendégül látó üdülőhelyeken nehéz profitot termelni – mondta Laurent Vanat svájci turisztikai szakértő az AFP-nek. A Super Saint Bernard csupán 20 ezer síelőt vonzott szezononként, mielőtt bezárt volna. A kisebb üdülőhelyeket a klímaváltozás is sújtja, gyakran a hóhiány miatt sem tudnak kinyitni.
A Super Saint Bernard esetében az újrahasznosítás is felmerült, egy fiatal helyi vállalkozó egy kisebb felvonóval megközelíthető szállodát akart építeni. Télen két lejtőt is használhattak volna a síelők, míg nyáron a magashegyi túrázás szerelmeseit várták volna. Az elképzelés megvalósítása azonban már öt éve elakadt, mivel egy vitatott szélerőműterv blokkolta az új síprojektek állami finanszírozását a térségben.
Pedig most kifejezetten ígéretes a téli turizmus Svájcban a járványkorlátozások feloldásával.
2021. november és 2022. április között összesen 14,6 millió vendégéjszakát regisztráltak a szállodákban és egyéb szálláshelyeken a Szövetségi Statisztikai Hivatal adatai szerint, ez 54 százalékos növekedés a 2020–2021-es téli szezonhoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.