A Pénzügyi Akciócsoport (FATF) – a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem nemzetközi standardjait meghatározó kormányközi szervezet – jelentésében bírálta a jó hírnevével büszkélkedő Németországot. Számos hiányosságra mutattak rá, köztük például arra is, hogy a nagyobb pénzösszegeket mozgató ingatlanügynökök felett egyáltalán nincsen ellenőrzés. Emellett a felügyelet széttagoltságát is elítélték, mivel nem állami szervezet végzi az ellenőrzést, hanem több mint 300 regionális hatóságot hoztak létre a feladatra.
Németország pontszáma messze elmarad Franciaországétól, így az elkövetkező években évente be kell számolnia a testületnek a hiányosságok kezelésében elért előrehaladásáról – írja a Reuters.
Christian Lindner német pénzügyminiszter elismerte a problémákat, és ígéretet tett, hogy az elkövetkező időszakban központosítja az irányítást, bővíti a személyzetszámot és modernizálja a hatóságok technológiáját.
Bár a kisebb halakkal foglalkozunk, de közben a nagyobbak elmenekülnek
– nyilatkozta újságíróknak a hét elején, a jelentés közzététele előtt.
A FATF szerint Németország körülbelül ezer személy ellen indított eljárást pénzmosás miatt 2020-ban, annak ellenére, hogy több mint 37 ezer vizsgálatot folytattak le.
Németországban több bank működik, mint az Európai Unió bármely más országában.
Sok német azonban inkább készpénzt használ, ami a FATF szerint a tranzakciók háromnegyedét teszi ki.
Mindemellett a hatóság az úgynevezett hawala rendszer veszélyeire is felhívta a figyelmet. A hawala arabul átutalást jelent, a módszert pedig széles körben használják a Közel-Keleten, a pénzeket bankokon kívül működő ügynökök megbízható hálózatán keresztül mozgatják. Németországban pedig mintegy 11 millió nemzetközi migráns él, számuk a harmadik legnagyobb a világon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.