Republikánus politikusok figyelmeztették az Apple-t, hogy alapos kongresszusi vizsgálatokra számíthat, ha egy ellentmondásos kínai vállalattól szerzi be az iPhone 14-ek memóriacsipjeit.
A szenátus hírszerzési bizottságának alelnöke, Marco Rubio és Michael McCaul, a képviselőház külügyi bizottságának rangidős republikánus tagja elmondta, hogy aggodalommal tölti el őket az a riport, amely szerint az Apple beszállítói közé kerülhet a Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC) a nand flash memória területén, amely az adattárolásért felel az okostelefonokon.
Rubio szerint
az Apple a tűzzel játszik, noha tisztában van az YMTC okozta biztonsági kihívásokkal, így ha tényleg a cégtől vásárolja az alkatrészeket, sosem látott figyelemre számíthat.
A politikus szerint nem szabad beengedni a kommunista pártnak lekötelezett kínai vállalatokat az amerikai távközlési hálózatokba és amerikaiak millióinak az iPhone-jaira.
Az Apple azonban elmondta, hogy nem használ az YMTC által gyártott alkatrészeket semmilyen termékében, de valóban vizsgálta, hogy a Kínában értékesített iPhone-okba a társaság nand csipjei kerüljenek – írja a Financial Times. A kaliforniai cég azt is elmondta: nem merült fel annak a gondolata, hogy Kínán kívül eladott telefonjaiban használja az YMTC termékeit, és minden ügyféladat, amelyet ezeken a csipeken tárolnak, teljes mértékben titkosítva van.
Még áprilisban arról írt a sajtó, hogy a Fehér Ház és az ország kereskedelmi minisztériuma vizsgálja azokat az állításokat, amelyek szerint az YMTC azzal, hogy a Huawei számára ad el csipeket, megsérti az amerikai exportkorlátozásokat. McCaul szerint
az YMTC kiterjedt kapcsolatokat ápol a Kínai Kommunista Párttal (KKP), és arra is van hitelt érdemlő bizonyíték, hogy megszegi az exportkorlátozásokat a Huawei részére történő eladásokkal,
ezért nem szabad megengedni, hogy az Apple technológiai transzferrel segítse. Ez ugyanis a kínai cég képességeit erősítené és a KKP céljait segítené.
Egy, az ügyet ismerő személy szerint a szenátus demokrata többségét vezető Chuck Schumer is felvetette a kérdést Gina Raimondo kereskedelmi miniszterrel folytatott beszélgetésén.
Júliusban szenátorok kétpárti csoportja kérte a Biden-adminisztrációt, hogy helyezze az YMTC-t feketelistára. A törvényhozók azzal vádolják Pekinget, hogy támogatások segítségével a nemzeti bajnoknak kinevezett céggel uralni kívánja a szektort. Így áron aluli értékesítéssel kiszoríthat másokat a piacról, hasonlóan ahhoz, ahogy Kína például a napelemgyártás feletti uralmat is megszerezte.
A kereskedelmi minisztérium szóvivője szerint a tárca felülvizsgálja Kínával kapcsolatos politikáját, ami
különböző jogi, szabályozási és végrehajtási eszközökkel akadályozná meg a fejlett technológiák rossz kezekbe kerülését.
Az ügyre rálátó több forrás szerint is a törvényhozók az elmúlt hónapokban kérdezték az Apple-t az YMTC-vel kapcsolatos spekulációkról, ám nem kaptak választ. A kaliforniai céggel szembeni kritikákkal párhuzamosan a Biden-kormány igyekszik megnehezíteni, hogy Kína hozzájusson a legújabb technológiákhoz.
Amerikai hivatalnokok a közelmúltban két amerikai csipgyártóval – az AMD-vel és az Nvidiával – közölték, hogy csak különleges licencek birtokában adhatnak el mesterséges intelligenciával kapcsolatos alkalmazásokhoz használható fejlett processzorokat kínai cégeknek. Júliusban pedig a kongresszuson ment át az amerikai csipgyártókat 52 milliárd dollárral támogató javaslat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.