Megérkezett Romániába hétfőre virradóra az a két, páncélos gyalogsági harcjárművekből álló katonai konvoj, amelyekkel Franciaország erősíti a NATO romániai harccsoportját, Spanyolország pedig további nyolc harci repülőgépet küld Romániába november végén.
A közúton haladó 36 katonai jármű Nagylaknál lépte át a román–magyar határt és az erdélyi Nagysink felé haladt tovább.
Ott állomásozik a francia parancsnokság alatt létrehozott harccsoport (Battle Group Forward Presence) derékhada. E harccsoportot a NATO Reagáló Erőinek részeként Romániába vezényelt többnemzetiségű csapatok átminősítése által hozták létre. A román védelmi minisztérium közleménye szerint Franciaország Leclerc harckocsikat is küld az országba.
A haditechnika egy részét vasúton szállítják.
Az úgynevezett Sárkány művelet során tíz katonai konvojt indítanak útnak, amelyek több mint 2000 kilométeres utat tesznek meg a franciaországi Mourmelon-le-Grande támaszponttól Nagysinkig.
Európában nem volt ennél fontosabb logisztikai művelet az utóbbi három évtizedben, Irak kuvaiti inváziója óta
– idézte a román sajtó Francois Goguenheim tábornoknak, a francia szárazföldi erők parancsnokának a Le Figaróban megjelent nyilatkozatát.
Kockázatos Törökország hintapolitikájaTörökország kockázatos külpolitikát folytat: sem Oroszország, sem Ukrajna, illetve az őket támogató Nyugat oldalán nem kíván állást foglalni. |
A romániai harccsoport a NATO keleti szárnyának biztonságát erősíti, a szövetség védelmi és elrettentő képességét növeli az ukrajnai háború és a fekete-tengeri válság körülményei között – emelte ki a bukaresti védelmi minisztérium.
A madridi védelmi tárca közleményére hivatkozva a román lapok arról is beszámoltak, hogy
Spanyolország nyolc F/A–18 Hornet típusú többcélú harci repülőgépet és 130 katonát küld romániai szolgálatra, hozzájárulva az Ukrajna elleni orosz offenzívára adott szövetséges válaszlépésekhez.
A közlemény szerint Spanyolország múlt héten nagy hatótávolságú légvédelmi radart helyezett üzembe Romániában a Fekete-tenger partján, amely jövő márciusig, vagy szükség esetén júniusig folyamatos légtérmegfigyelést biztosít a NATO keleti szárnyán.
Mi az a NATO, miért hozták létre, és hogyan alakul át az orosz–ukrán háború miatt?Az orosz–ukrán háború miatt fokozott figyelem összpontosul a NATO-ra világszerte, főleg azután, hogy Oroszország északi szomszédja, Finnország, valamint Svédország is csatlakozását kérte a katonai szövetséghez. Felmerült ugyanis a kérdés, hogy vajon Vlagyimir Putyin orosz elnök mennyire érzi fenyegetésnek azt, ha az eddig semlegességi politikát folytató skandináv országokkal bővül az Észak-atlanti Szerződés Szervezete. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.