BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Észak-Korea újabb rakétát lőtt ki Japán felé

Phenjan a hét elején már átlőtt egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát Japán felett. Csütörtökön újabb rakétakísérletet végzett, saját bevallása szerint önvédelemből.

Észak-Korea két nappal legutóbbi kísérlete után két újabb rakétát indított csütörtök reggel a Japán-(Keleti)-tenger irányába – közölte Dél-Korea. A rakétákat az észak-koreai főváros térségéből bocsátották fel – idézte a Yonhap dél-koreai hírügynökség a vezérkari főnökök egyesített bizottságát. A japán miniszterelnöki hivatal korábban a Twitter közösségi oldalon arról írt, hogy Észak-Korea feltehetően ballisztikus rakétát bocsátott fel.

People sit near a television showing a news broadcast with file footage of a North Korean missile test, at a railway station in Seoul on October 6, 2022. - North Korea fired two ballistic missiles on October 6 as it justified its recent blitz of sanctions-busting tests as necessary countermeasures against joint military drills by the United States and South Korea.
Fotó: Anthony Wallace / AFP

Az ENSZ határozatai megtiltják Észak-Koreának, hogy bármilyen hatótávolságú ballisztikus rakétákat teszteljen, amelyek közül néhány nukleáris robbanófej hordozására is alkalmas. Az Egyesült Államok és a NATO is határozottan elítélte a kísérletet.

Phenjan kedden is indított egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát. Ilyen eset utoljára öt évvel ezelőtt, 2017-ben történt, amikor egy észak-koreai rakéta átrepült a japán szigetvilág fölött. Phenjan néhány nappal később nukleáris fegyverkísérletet hajtott végre.

Közben az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli New York-i ülésén nem tudott közös álláspontra jutni Phenjan keddi akciójával kapcsolatban.

Geng Suang, a kínai ENSZ-nagykövet helyettese az Egyesült Államokat tette felelőssé Észak-Korea magatartásáért, mondván, hogy Washington a múltban nem reagált megfelelően az ország atomfegyver-mentesítési intézkedéseire.

Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete eközben azt mondta, hogy Észak-Korea a biztonsági tanács (BT) tétlensége miatt felbátorodott a cselekvésre. Hozzátette, hogy Washington továbbra is kész tárgyalni Phenjannal.

A nagykövet később Twitteren közölte, hogy a BT tagjai az ülés lezárása közben értesültek újabb két észak-koreai rakéta indításáról, és felszólították Észak-Koreát, hogy hagyjon fel a vakmerő, provokatív és a helyzetet tovább súlyosbító magatartással, térjen vissza a párbeszédhez.

Az észak-koreai külügyminisztérium csütörtökön közleményt adott ki, amelyben az Egyesült Államokat bírálta, amiért indokolatlanul az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalja az észak-koreai néphadsereg jogos ellenintézkedéseit a Koreai-félszigeten a katonai feszültséget fokozó dél-koreai–amerikai közös gyakorlatok ellen. Phenjan a közleményben nem tett említést a csütörtöki rakétatesztről, de azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy súlyos fenyegetést jelent a térség stabilitására az, hogy a Ronald Reagan repülőgép-hordozót a Koreai-félsziget előtti vizekre vezényelte.

A Yonhap hírügynökség arról számolt be, hogy a Ronald Reagan repülőgép-hordozót a feszült helyzetre való tekintettel irányították át a Koreai-félszigettől keletre fekvő vizekre.

Az atommeghajtású hordozó visszatérése a jelentés szerint a szövetségesek védelmi felkészültségét hivatott demonstrálni.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea szerdán négy föld-föld rakétát indított a Japán-(Keleti)-tenger felé, hogy ezzel is jelezze, képesek megtorolni Phenjan bármilyen agresszióját.

Jócskán megnövelte a fegyverexportját Dél-Korea

Az ázsiai ország fegyverexportja az idén elérheti a tízmilliárd dollárt, ami azt jelenti, hogy 2020-hoz képest megtriplázhatja a katonai felszerelések eladását. Dél-Korea minőségi eszközöket gyárt, és igyekszik mindig az adott országhoz igazodni. Szöul hadihajókat, rakétákat, tankokat és tüzérségi ágyúkat is készít, valamint az első saját fejlesztésű vadászrepülőgépét gyártja Indonéziával közösen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.