Noha Kína a kezdeti időszakban viszonylag jól kezelte a koronavírus-járványt, a megfelelő vakcinák hiányában az újabb és újabb hullámok ellen egyre többször volt kénytelen drasztikus lezárásokat elrendelni. Ceng Kuang, a helyi járványügyi hatóság egykori vezető epidemiológusa pénteken egy a Citi által rendezett befektetői konferencián azonban arról beszélt, hogy a közeljövőben jelentős változások jöhetnek a dinamikus zéró-Covid-stratégiában.
A járványügyi szakember szerint egyre inkább gyűlnek az újranyitást lehetővé tevő tényezők, mint az új oltóanyagok és vírusellenes szerek kínai fejlesztésének felpörgetése. A Citi Kínát elemző vezető közgazdásza, Ju Hsziengrong kérdésére, amely szerint várható-e a nyitás a törvényhozás hagyományosan március eleji gyűlése után, Ceng arról beszélt, hogy
jó néhány új intézkedés várható a következő 5-6 hónap alatt, igaz, azt nem árulta el, honnan származnak az erre vonatkozó információi.
Ceng része volt a kínai egészségügyi vezetésnek, amikor 2020-ban a koronavírus elkezdett Vuhanban terjedni, és korábban a túlságosan szigorú intézkedések ellen is érvelt. Márciusban pedig arról beszélt, hogy Kína keresi a rugalmas és ellenőrzött újranyitás útját – írja a Reuters.
Az elmúlt hónapok alatt azonban ennek kevés jele volt, ellentétben a világ legtöbb országával, Kína továbbra is drasztikus lezárásokkal reagál a vírus akár egyetlen esetére is. Azonban a lakosság türelme fogytán, emellett a gazdaság fejlődését is hátráltatják a szigorú intézkedések. A közösségi médiában az elmúlt napokban körbejárt egy meg nem erősített dokumentum, amely márciustól az intézkedések lazítására vonatkozó tervekről szólt.
Ennek hatására a héten szárnyaltak a kínai tőzsdék, noha szerdán az ország egészségügyi vezetése megerősítette, hogy nem tervezik a zéró-Covid-stratégia feladását. Ráadásul csütörtökön 3871 új lokálisan terjedő esetről számoltak be, ami május óta a legmagasabb érték.
Az újranyitás közeledtére utalhat azonban, hogy a Kínába látogató Olaf Scholz német kancellár szerint engedélyezik a BioNTech és a Pfizer közös vakcináját, igaz, egyelőre csak az országban élő külföldiek számára. A BioNTech szóvivője pénteken erre reagálva azt mondta, az első vakcinák import útján érkezhetnek Kínába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.