Európa eddig jól viselte, hogy nagyrészt leállt az orosz gázszállítás, és az egekbe szöktek az energiaárak, sikerült a télre az előírt mértékben feltölteni a gáztárolókat. Bár a nagykereskedelmi árak az utóbbi időben jelentősen csökkentek a nyáron mért csúcsról, a gáz 144, az áram pedig 78 százalékkal kerül többe a 2000–2019 közötti átlagnál.
Az árak pedig azért számítanak az Economist összeállítása szerint, mert ha figyelembe vesszük a halálozás, az időjárás és az energiaárak közötti történelmi összefüggéseket, akkor a hideg idő beálltával egyre többen eshetnek áldozatul Vlagyimir Putyin orosz elnök „energiafegyverének”, mint ahány katona eddig életét vesztette az ukrajnai harcokban. A brit hetilap emlékeztet, hogy bár a hőhullámokról többet beszélünk, a hideg általában halálosabb a melegnél, december és február között 21 százalékkal több európai hal meg hetente, mint a júniusi–augusztusi időszakban. A múltban ugyan az energiaárak változása csekély hatással volt a halálozásra, a növekedés azonban most a korábbinál sokkal erősebb. A lap statisztikai modellje szerint, ha a múltbeli minta érvényesül, akkor az áramárak jelenlegi szintje az átlag fölé hajtja a halálozást – még a legenyhébb tél esetében is.
Az természetesen sok más tényezőtől is függ, hogy mennyivel többen halnak majd meg a télen, elsősorban a hőmérséklettől.
Ha enyhe lesz a tél, akkor a halálozások száma csak 32 ezerrel haladja meg a történelmi átlagot. A kemény tél azonban akár 335 ezerrel több életet követelhet.
A másik fontos tényező az influenza. A hideg segít a vírusoknak, legyengíti az immunrendszert, négy fal közé kényszeríti az embereket. Ráadásul a vér sűrűbbé válik, a vérnyomás pedig növekszik, ha csökken a testhőmérséklet, ami növeli a szívroham és az agyvérzés kockázatát. Nagy-Britanniában télen 26 százalékkal magasabb a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás, mint nyáron, a légúti megbetegedések esetén pedig 76 százalékkal. Általában az idősebbek a legveszélyeztetettebbek, és Európában 28 százalékkal több nyolcvan év feletti hal meg a hidegebb hónapokban, mint a melegekben. Meglepő módon az arány rosszabb a melegebb éghajlatú országokban, mint a hidegekben: Portugáliában hetente 36 százalékkal többen halnak meg télen, Finnországban csak 11 százalékkal. Ennek egyrészt az az oka, hogy a hidegebb éghajlaton jobb a fűtés és szigetelés, és ezek az országok általában gazdagabbak is, viszonylag fiatal népességgel. Azonban a számok akkor is egyértelműek, ha országon belüli adatokat veszünk figyelembe. Ezekből pedig kiderül, hogy 1,2 százalékkal több ember hal meg, ha a tél egy Celsius-fokkal hidegebb a normálisnál.
Az energiaárak és a halálozás közötti közvetlen összefüggést nehezebb meghatározni, de az valószínűsíthető, hogy a magas számlák sokakat arra kényszerítenek, hogy ne fűtsenek vagy ne fűtsenek eléggé. Tudományos modellek szerint az áramárak 10 százalékos emelkedése átlagosan 0,6 százalékkal növeli a halálozást, az idén azonban az árak minden rekordot megdöntöttek, így a helyzet másképpen alakulhat, mint a múltban.
Olaszország esetében például, ahol a villamosenergia-költségek 2020 óta csaknem 200 százalékkal emelkedtek, rendkívül magas halálozási arányt becsülnek.
Az idei azért is különbözik az előző évektől, mert sok országban nyújtanak segítséget a fogyasztóknak az energiaválság túléléséhez, ami segíthet abban, hogy a modellnél kisebb legyen a halálozás. A bizonytalanságot fokozza a koronavírus is, amely vagy növeli a halálozást – vagy éppen csökkenti, mivel a hideg által leginkább veszélyeztetett idősek és betegek közül olyan sokan estek az áldozatául.
Ha azonban a korábbi minta érvényesül, akkor a jelenlegi áramárak mellett 147 ezerrel, vagyis az átlagosnál 4,8 százalékkal többen halnak meg a mostani télen, ha az időjárás a megszokott lesz.
Enyhe idő esetén ez a szám 79 ezerre eshet, ami még így is 2,7 százalékos növekedés. Ha viszont olyan hideg lesz, mint 2000 óta soha, akkor 185 ezerre is ugorhat, ami 6 százalékos növekedés ahhoz képest, mintha az energiaköltségek a 2015–2019 közötti szinten maradtak volna. Az Economist számításai szerint ehhez képest a háborúban eddig mindkét oldalon 25-30 ezer katona esett el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.