Igencsak forróvá vált a szék Jamie Dimon, a Wall Street egyik legnagyobb befektetési bankja, a JPMorgan vezérigazgatója alatt egy kongresszusi meghallgatáson, amikor arról kérdezték, hogy vajon valóban megszüntettek-e minden kapcsolatot az orosz Gazprommal. Az őt faggató demokrata képviselő (Brad Sherman) szerint ugyanis az amerikai nagybankok szankciós kiskapukat kihasználva továbbra is folytattak üzleti tevékenységet orosz cégekkel.
„Az amerikai kormány instrukcióit követtük, azt tettük, amire megkértek minket”
– mondta Dimon a meghallgatáson, amelyen Jane Fraser, a Citigroup vezérigazgatója is hasonlóan kellemetlen kérdéseket kapott. A nyilatkozatokból kiderült, hogy a nagybankok hogy szorultak be a Biden-adminisztráció és a kongresszus által hozott szankciók satujába.
A színfalak mögött ugyanis a pénzügyi és a külügyi tárca arra „kérte” a nagybankokat, hogy továbbra is tartsák meg üzleti kapcsolataikat a stratégiai jelentőségű orosz cégekkel
– írja az ügyhöz közel álló forrásokra hivatkozva a Bloomberg.
A háttérben folyó csendes hadművelet a szankciók hatásait és ellenhatásait volt hivatott tompítani, miközben a kongresszus egyre keményebb büntetőintézkedéseket sürgett Moszkva ellen. A hírügynökségnek nyilatkozó, az amerikai szankciókra és a kereskedelmi embargóra szakosodott ügyvéd szerint
a büntetőintézkedések nem terjednek ki az üzleti élet minden területére, így például a humanitárius segítségnyújtásra sem.
Nagyon úgy néz ki, hogy ezt a kiskaput kihasználva az amerikai bankok – kormányzati nyomásra – továbbra is nyújtottak alapszolgáltatásokat (például dollárban való elszámolást, átutalásokat és kereskedelmi ügyletek finanszírozását) olyan orosz nagyvállalatoknak, mint például a Gazprom vagy a műtrágyagyártó Uralkali, illetve a PhosAgro.
A Citigroupnál hónapokba telt, míg csökkentették orosz kitettségüket. Ez az év elején még 9,8 milliárd dollár volt, de szeptember végén is 7,9 milliárd. Hasonló helyzetben van a JPMorgan is, orosz banküzemének túlnyomó részét felszámolta, viszont közölte, hogy „korlátozott aktivitást” még folytat az Ukrajnát megtámadó országban.
A szankciókat felügyelő amerikai hatóság vezetője azzal védekezett, hogy
„a globális élelmiszer-biztonság szempontjából kiemelten fontosak voltak ezek a tranzakciók”.
Egy másik hatóság felhívta a bankok figyelmét arra, hogy a PhosAgrora, Európa legnagyobb foszfátműtrágya-előállítójára nem vonatkoznak az amerikai korlátozások. A multinacionális bankoknak eközben arra is figyelniük kellett, hogy az EU által meghozott büntetőintézkedéseknek is megfeleljenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.