Szeretnénk, hogy Magyarország legyen a kapu azoknak a fintech cégeknek, akik az európai uniós piacot célozzák meg
– mondta a Világgazdaságnak Ács Zoltán, az MBH Fintechlab ügyvezető igazgatója, az MBH Bank innovációs vezetője és a Magyar Fintech Szövetség elnöke. A Budapest Fintech Week kapcsán elmondta, hogy miért fontos az esemény, mely előadókra érdemes figyelni, és milyen kincseket rejt ez hazánknak.
November 26. és 29. között rendezi meg a Budapest Fintech Weeket az MBH Fintechlab, a Magyar Fintech Szövetség, az Ergomania designügynökség és a BrightHills. Mi a programsorozat célja?
Egy konferencián színpadra állni ma már nem elég ahhoz, hogy üzleti párbeszéd jöjjön létre a fintech-ökoszisztéma szereplői között. Valódi kapcsolódások szükségesek, ismernünk kell egymás történeteit, igényeit és gondolkodását, ha együtt szeretnénk dolgozni – ez igaz a bankokra, a startupokra és az elsődleges felhasználókra, azaz a vállalkozókra ugyanúgy, mint az egyetemi hallgatókra és a pénzügyi szolgáltatási terület iránt érdeklődőkre. A Budapest Fintech Week célja az, hogy ebben a pár napban lehetőséget teremtsen a találkozásra, ismerkedésre és legfőképp a tudásmegosztásra ebben a régióban is, ahogyan a világ nagyvárosaiban, Londontól Hongkongon át Bostonig ez már működik. Az ország versenyképessége szempontjából az, hogy a pénzügyi rendszer minél digitalizáltabb legyen, esszenciálisan fontos.
Ezért fontos a bankok és a fintech cégek közötti együttműködés?
A bankokban bankárok ülnek, akik technológiai cégek segítségét veszik igénybe, a fintechnél ez fordítva van: itt a tech cég old meg technológiájával különböző pénzügyi szolgáltatásokat, problémákat. Nem az a kérdés, hogy melyik a jobb, hanem hogyan tudnak együttműködni. Ha az ország érdekét nézzük, akkor ennek eredményeként fejlettebb digitális pénzügyi rendszer jön létre, ami minden szereplőt versenyképesebbé tesz. Ez jó a vállalati szektornak és az ügyfeleknek is. Ahhoz, hogy ez jól működjön, megfelelő ökoszisztémát kell teremteni.
A rendezvény ennek érdekében is jött létre?
Így van. Ez nem egy hagyományos konferencia, mert itt a főszervezők mellett a partnereink biztosítják a programok jelentős részét. A Budapest Fintech Week, ha úgy vesszük, egy esernyőmárka, mely magába foglalja a partnereink által szervezett eseményeket. Ezzel egy olyan platformot szeretnénk megteremteni, ahol párbeszédre, vitákra és szakmai kapcsolatépítésre adunk lehetőséget kerekasztal-beszélgetések és egyéb programok keretében. Fel szeretném hívni a figyelmet, hogy szeretettel várunk minden érdeklődőt: az esemény regisztrációhoz kötött, de ingyenes. Természetesen az MHB Fintechlab igazgatójaként az is célom, hogy pénzintézetünk jól tudjon együtt dolgozni fintech cégekkel.
Miért fontos ez?
Rengeteg új szabályozás érkezik az Európai Unióból, ezek pedig a következő években számtalan kihívás elé állítják majd az európai és így a magyar vállalatokat is. Úgy látjuk, hogy az új szabályozásoknak – ilyen például a MiCA vagy a PSD3, de hosszan lehetne sorolni – nehezen tudnak azonnali megfelelést biztosítani a nagyvállalatok, a gyorsan alkalmazkodó fintechek pedig a kevés erőforrás miatt kényszerülhetnek parkolópályára. Így kölcsönösen előnyös szinergiákra van szükségük, melyeknek jó találkozási pontja lehet a Budapest Fintech Week.
Milyen a hazai fintech helyzete?
A Magyar Nemzeti Bank 2024-es FinTech és Digitalizációs Jelentése szerint már több mint 200 magyar fintech cég található a piacon, és ezek megjelenési üteme folyamatosan növekszik.
A Magyar Fintech Szövetség elnökeként milyennek látja a magyar–nemzetközi kapcsolatokat?
Vittünk már rengeteg céget különböző rendezvényekre a fintech-világ központjaiba: Dubajba, Szingapúrba és Isztambulba is. Azt akarjuk, hogy ezek a magyar fintechek kapjanak lehetőséget a nemzetközi piacon. De a fordítottján is dolgozunk: szeretnénk elérni, hogy ha egy unión kívüli nagy fintech cég be akar jönni Európába, akkor Magyarország legyen a kapu. Ennek hasznát úgy kell elképzelni, mint amikor bármelyik másik szektorba érkezik egy EU-n kívüli cég: magas hozzáadott értékű munkahelyeket teremt, és minden mást. Természetesen nagy a verseny, hiszen Kelet-Közép-Európában sok ország szeretne kapu lenni, úgy látjuk, hogy az ilyen rendezvények nagyban segítik, hogy felzárkózzunk olyan „régiós fintech-központok” mellé, mint Litvánia. A Magyar Nemzeti Bank Eurázsia Fóruma is nagy segítség, nagyszerű találkozási pont. A rendezvényre érkezik sok cseh és török cég, akik nagyon érdeklődnek a hazai fintech cégek és innovációk iránt.
Mely előadókra érdemes a leginkább figyelnünk?
Úgy illik, ha egy neves magyar és külföldi előadó is az olvasók figyelmében ajánlok: az egyik legizgalmasabb előadónak ígérkezik Neha Mehta, aki több, önmagában is nagy témával foglalkozik párhuzamosan. A pénzügyi rendszerek fenntarthatóságát és a pénztechnológia fejlődési irányait kutatja, illetve létrehozta a Femtech partners elnevezésű szervezetet, mely a szegmensben dolgozó nőkre fókuszál, a budapesti panelbeszélgetésén is ez a téma lesz a fókuszban. One stop – The untold story of Super Apps című, nemrég megjelent könyvének bemutatóján pedig a szuperappok térnyeréséről és a kereskedelmi-pénzügyi ökoszisztémákra gyakorolt hatásáról hallhatunk majd. Az esemény megnyitóján pedig Bán Dénes, a kockázati befektetések elismert nemzetközi szakértője tart előadást a magánbefektetések aktuális helyzetéről. Ő több mint húszéves tapasztalattal rendelkezik vagyonkezelői irodahálózatok kiépítésében és tanácsadásban Ázsiában, az EMEA-régióban, az Egyesült Királyságban és Észak-Amerikában, rá is érdemes figyelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.