Pár éven belül modern, amerikai repülőgépekkel bővül ki Németország légiflottája, emellett pedig a teljes haderő komoly fejlesztés előtt áll. Európán végigsöpör a fegyverkezési hullám, amely a régió hadiiparát is berobbantotta – írta a Bloomberg.
A németek 2026-ban kapják meg az Egyesült Államoktól rendelt F-35-ös repülőgépek első tételét, bár kiképzési céllal az Egyesült Államokban maradnak, hogy korszerűbb légvédelmi képzéseket alakítsanak ki a pilóták számára. Az ütemterv szerint a kiképzés befejezésével az elöregedő Tornado modelleket 2030-ban fogják leszerelni.
A 35 darab vadászgép megrendelése közel tízmilliárd euróba kerül, és részét képezi annak a kezdeményezésnek, hogy az ország modernizálja a hadseregét.
Az orosz–ukrán háború kirobbanása után sok uniós tagállam ráeszmélt, hogy az utóbbi években jócskán elhanyagolták a hadi fejlesztéseket. Németország nem sokkal a konfliktus kitörése után százmilliárd euróra növelte a katonai büdzséjét, és most kapkodva próbálja újraépíteni a hadseregét.
Ez a trend nem csak a németeknél tapasztalható. Mivel egy ilyen méretű európai konfliktust sokan lehetetlennek tartottak, most több év fejlesztését kell bepótolni, részben amerikai segítséggel, azonban a régiós hadiipar is erősen megnövekedett. Ukrajna a háború kezdete óta hatalmas mennyiségű fegyverszállítmányt kapott a Nyugattól, ami főleg régebbi felszerelésekből állt, ám a kiürülő raktárakat valahogyan fel kell tölteni, és az ellátást sem szabad megszakítani.
Az Airbus SE német részlege és a francia Dassault Aviation SA közös programot indított, hogy saját gyártmányú vadászgépeket építsen, a tervek szerint az első modell 2035-ben állhat majd szolgálatba. Nagy-Britannia, Olaszország és Japán is összefogott, hogy egy Global Combat Air Programme nevű projektben dolgozzon együtt. A cél egy új generációs harci repülőgép kifejlesztése.
Míg az ultramodern katonai járművek kapják a legtöbb figyelmet, nem szabad megfeledkezni a „hétköznapibb” fegyverekről sem, amelyeknek Kelet-Európában gyakorlatilag forradalmuk van. A cseh, lengyel és finn hadiipar a háború kitörése óta rekordmennyiségű lőszert, kézi lőfegyvert és különböző katonai felszereléseket termelt, amelyek nagy része Ukrajnában lesz felhasználva. Magyarországon is egyre több projekt indul el, hogy a nagy múlttal rendelkező hazai fegyvergyártás feléledjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.