BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Russian Oil Drilling Platform As Specter Of $20 Oil Recedes

Zuhant az orosz olajexport, Ázsia sem pörög a várt mértékben

Betettek a szankciók, az orosz olajkivitel a felére esett a december 16-ig tartó héten.

Az orosz olajkivitel az előző heti exportmennyiség felére esett a december 16-ig tartó egyhetes időszakban. A visszaeséshez több tényező is hozzájárult: a balti kikötők egy része karbantartás miatt zárva volt, és a hajótulajdonosokból is egyre kevesebb van, akik hajlandók voltak kulcsfontosságú rakományokat szállítani. A Bloomberg arra is emlékeztet, hogy az adatokat fenntartásokkal kell kezelni, ugyanis a rakományok sokszor ütemezetten indulnak.

Russian Oil Drilling Platform As Specter Of $20 Oil Recedes
Fotó: Bloomberg

Az Európai Unió nemcsak az olaj vásárlását, hanem a szállítási szolgáltatás biztosítását is megtiltotta, azért, hogy december 5-e után Oroszország minél kevesebb bevételhez jusson az olajexportból. 

A tengeri orosz nyersolajbehozatalra vonatkozó uniós tilalom életbelépését követő első teljes héten az országból szállított teljes mennyiség napi 1,86 millió hordóval, azaz 54 százalékkal, 1,6 millió hordóra csökkent. A kevésbé volatilis négyhetes átlag is zuhant, új éves mélypontot állított be.

 

A kulcsfontosságú primorszki kikötő karbantartás miatt mindössze három rakományt indított el a szokásos heti nyolc helyett. De a Csendes-óceánon, Kozmino kikötőjéből is megcsappant a Szibériából csővezetéken oda szállított kőolaj elszállított mennyisége, mindössze 2 tartályhajót raktak meg a december 16-ával végződött héten. Legalább két nagy tankertulajdonos visszavonta hajóit az útvonalról, a Kelet-Szibéria–Csendes-óceán (ESPO) csővezetéken keresztül érkező szállítmányokat a G7-ek által meghatározott hordónkénti 60 dollár feletti áron értékesítik. Itt azonban kedvező jeleket lehet látni, a napokban három hajót megraknak, további kettő tart a kikötő felé.  

Russian Oil Drilling Platform As Specter Of $20 Oil Recedes
Fotó: Bloomberg


Felidézik, hogy egy kevés, Bulgáriának szállított mennyiség kivételével teljesen leálltak az unióba tartó szállítmányok, ezzel Moszkva legközelebbi, az ország készleteinek nagyjából a felét megvásárló partnerét veszítette el. A Kínába, Indiába és Törökországba tartó olaj mennyisége jelentősen nőtt, ugyanakkor ez a mennyiség is csökkenni kezdett a múlt héten. Ha a számokat nézzük, ez a december 16-ával véget ért héten 2,5 millió hordót tett ki naponta. Ez a mennyiség ugyan négyszerese az ukrajnai invázió előttinek, de jelzésértékű, hogy enyhe visszaesésnek indult. Így tehát az orosz költségvetés bevételei is kismértékű csökkenésnek indultak, ha a fentebb említett országokba értékesített kőolajból származó pénzekre gondolunk.

Négyhetes átlagban napi 266 ezer hordóval csökkent a teljes tengeri export. Az Európába irányuló szállítások teljesen leálltak, de az ázsiai kivitel sem pörgött fel a várt mértékben.

 Az európai országok közül egyedül Bulgáriába szállítottak 28 nap alatt 146 ezer hordó olajat, miközben Oroszország elvesztette a balti, a fekete-tengeri és az északi-sarkvidéki exportterminálokról származó, napi több mint 1,5 millió hordót vásárló partnerét. Ennek pedig nem léptek a helyébe az ázsiai országok, ahová a szállítás jelentősen drágább és hosszabb – összegez a Bloomberg.

Feltárták a Kovikta gázmezőt, felpörgetik a kínai gázszállításokat


Egyre több gáz kerül a Power of Siberia gázvezetékbe, ezt szolgálja a Kovikta gázmező feltárása is – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök. A most feltárt mező a legnagyobb Kelet-Oroszországban. A szankciókkal sújtott állam 2019 végén kezdte meg a Kínába irányuló vezeték használatát, tavaly mintegy 10 milliárd köbméter gázt szállított, és várhatóan 2025-re éri el teljes, évi 38 milliárd köbméteres kapacitását. Jelenleg Oroszország Kína harmadik legnagyobb gázszállítója, ugyanakkor Putyin már februárban megállapodott arról, hogy további 10 milliárd köbmétert értékesítenek egy Kína észekkeleti részébe tartó kisebb vezetéken keresztül. Oroszország egy másik jelentős vezeték, a Power of Siberia 2 megépítését is tervezi Mongólián keresztül, így évente további 50 milliárd köbméter gázt tudna Kínába juttatni. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.