Szinte hetente érkeznek hírek óriási drogfogásokról és csempészhálózatok lebukásáról világszerte. Ez egyrészt örvendetes, hiszen a hatóságok egyre nagyobb mennyiségben képesek kivonni a kábítószert a piacokról, másrészt viszont aggasztó is, hiszen a növekedés egyben azt is mutatja, hogy soha ennyi drog nem volt még forgalomban. Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának (UNODC) adatai szerint a koronavírus-járvány óriási lökést adott a drogtermesztőknek, 2020 és 2021 alatt 35 százalékkal több kokacserjét termesztettek például Dél-Amerikában, mint a pandémia előtti években. Ráadásul a drogkartellek felszerelései is egyre jobbak, így a kokalevelekből egyre több kokaint képesek kinyerni.
A pandémia miatti bezárkózás – a szórakozóhelyek, éjszakai klubok leállítása – a kokainfogyasztásban is okozott egy kisebb visszaesést, de a kartellek ezt arra használták ki, hogy feltöltsék készleteiket, és jelentős mennyiséget halmoztak fel a kábítószerből. Sőt, a járvány alatt új módszerekhez is folyamodtak: a drogot arcmaszkokba, avokádóba vagy polipokba rejtve csempészték át az országhatárokon. Vannak olyan felszereltségű kartellek, amelyek arra is képesek, hogy a poralapú kokaint kémiai úton lebontsák, például folyadékot hozzanak létre belőle, vagy viaszt, és utána a célországban újra kokainná alakítsák át.
A csempészek találékonysága nem ismer határokat
– mondta a Guardian szerint Antoine Vella, az UNODC kutatója, aki a jelentésen is dolgozott.
A drogbandák ráadásul már nem is csak a hagyományos útvonalakon terítenek, hanem erőiket Ázsia és Afrika felé irányították, ahol szintén jelentősen növekedett a kokainfogyasztók száma, a kiaknázatlan piacokat könnyűszerrel kaparintották meg a dél-amerikaiak. Nyugat-Európába pedig már nem az eddigi kapukon, azaz Spanyolországon és Portugálián keresztül érkezik a drog, hanem Hamburgba, Antwerpenbe, Rotterdamba küldik hajókon. A Balkán is kiemelt terjesztési útvonal lett, az ENSZ jelentése szerint ráadásul Magyarország is erősen érintett, itt is jelentős mennyiségű szállítmány áramlik át az utakon.
2021-ben rekordmennyiségű, kétezer tonna kokaint foglaltak le a hatóságok világszerte, de ez sem tudta lelassítani a drog terjedését, hiszen a kereslet a járvány után az egekbe szökött.
A fő fogyasztók még mindig Európából és Észak-Amerikából kerülnek ki, ugyanakkor már egyre súlyosabb problémát okoz máshol is a kokain. Brazíliában például kiugróan növekszik a túladagolások száma.
Azt hiszem, már nem csak észak-amerikai és európai problémáról beszélhetünk, amikor a kokain szóba kerül, ez már nagyon is létező gond Dél-Amerikában is
– tette hozzá Vella, aki nem csak az előállító országokra célzott. A kokaint elsősorban Bolívia, Peru és Kolumbia hegyvidékein készítik. Kolumbiában az elmúlt években 40 százalékkal nőtt a kokacserje termőterülete, immár 204 ezer hektáron termesztik.
A növekedésben fontos szerepet játszott a kolumbiai gerillák, például a FARC lefegyverzése is, hiszen amíg ők ellenőrizték a hegyvidéket, addig a kartellek mozgásterülete erősen korlátozva volt. Ma viszont már teljesen szabadon mozoghatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.