Miközben a vállaltfelvásárlások és összeolvadások (M&A) piaca a lejtőre került a bizonytalan gazdasági kilátások és az emelkedő kamatok hatására, a bányaiparban rég nem látott aktivitást látni ezen a területen. A Dealogic adatszolgáltató szerint idén már több mint 65 milliárd dollár értékű tranzakciót jelentettek be a bányászattal foglalkozó cégek, ami majdnem a duplája a tavalyi év hasonló időszakában bejelentett 36 milliárd dollárnak, és a legmagasabb 2012 óta, amikor a kínai növekedés nyersanyagigénye hajtotta a szektor felvásárlásait.
Noha arra nincs garancia, hogy végül minden, eddig bejelentett üzlet valósággá is válik, a várakozások szerint a felvásárlási láz nem csillapodik az év hátralévő részében sem, miután azt hajtják az energiaátmenetet célzó törekvések, mint a Biden-kormány inflációellenesnek nevezett klímacsomagja, az IRA.
A vállalatok önbizalma is kezd visszatérni, miután a Kína vezette árupiaci szárnyalás számos jelentős leíráshoz vezetett az eufória idején megkötött üzletek kapcsán, kiváltva a befektetők haragját. Az azóta eltelt évtized során ezért a cégek a részvényesek jutalmazására törekedtek a felvásárlások helyett, ám ennek úgy tűnik vége.
Peter Kukielski, a Hudbay Minerals vezérigazgatója a The Wall Street Journalnak arról beszélt, hogy a kormányok hiába törekszenek az elektrifikációra, egész egyszerűen nincs elegendő réz ehhez, ezért
a felvásárlások további emelkedésére számít, már csak azért is, mert egyszerűbb megvenni egy rézbányát, mint újat nyitni.
Ennek megfelelően a hónap során a Hudbay bejelentette, hogy 439 millió dollárért felvásárolja a Copper Mountain Miningot, méghozzá teljes egészében részvénnyel finanszírozva az ügyletet. Kukielski szerint a réz kulcsfontosságú a zöld átmenethez, ám óriási a szakadék a rézkereslet és az újonnan nyíló életképes bányák között.
Ráadásul a legtöbb bányavállalat üzlete a vasérc és a szén eladásán alapul, ám kevesen számítanak arra, hogy ezen nyersanyagok iránt az energiaátmenethez szükséges fémekhez hasonló mértékben nő a kereslet. A tavalyi energiaválság továbbá jelentős bevételt hozott azon cégeknek, melyek portfóliójában prominens szerepet játszik a szén.
Gavi Friedland, a Goldman Sachs vezetője Ausztráliában és Új-Zélandon a fémek és a bányászat terén arról beszélt, hogy a világ gyorsan változik és a bányavállalatok igyekeznek jövőbiztossá tenni kínálatukat. Az üzletkötések magyarázataként Kathleen Keilty, a kanadai Blake, Cassels & Graydon ügyvédi iroda partnere pedig az új lelőhelyek felfedezésével és a bányák létrehozásának növekvő költségeit hozta fel. Hozzátette, számos formálódó üzletet lát a kritikus nyersanyagok terén, amit az energiaátmenet hajt.
A legfontosabb nyersanyag talán a réz lehet, melyből jóval nagyobb mennyiségre van szükség az elektromos autókhoz vagy épp a szélerőművekhez, mint amennyit abból a benzines autók vagy a szénerőművek használnak, nem meglepő tehát, hogy sok üzlet középpontjában ez a fém áll.
Ezek között található a Newmont 19 milliárd doláros ajánlata az ausztrál Newcrest Mining felvásárlására, ami több mint 2 millió tonnával növelné a cég még földben rejlő rézkészleteit. A Newcrest a közelmúltban bejelentette, hogy hajlandó megnyitni könyveit a coloradói aranybányászattal foglalkozó vállalat előtt az ügylet előremozdításának céljából.
A réz fontos szerepet játszika Glencore 23 milliárd dolláros ajánlatában is, melyet a Teck Resources felé fogalmazott meg, igaz, a célpont ebben az esetben eddig nem állt kötélnek.
A piaci érték alapján a világ legnagyobb bányavállalatának számító BHP Group szerint a következő harminc évben kétszer annyi rézre lesz szükség, mint a mögöttünk hagyott három évtizedben, miközben
a rézbányászok számára gondot jelent az öregedő bányák lecserélése és az új felfedezése apálya, csakúgy mint a szükséges engedélyek beszerzése.
A BHP a következő hónap elején zárhatja le az ausztrál rézbányász cég, az OZ Minerals több mint 6 milliárd dolláros felvásárlását, mely több mint egy évtizede a legnagyobb a cég életében.
Rendkívül népszerűek a lítium- és nikkeltermelők is a felvásárlások célpontjaként és kivitelezőiként egyaránt, így egy amerikai lítiumbányász cég, az Albemarle a múlt hónapban több mint 3 milliárd dolláros ajánlott az ausztrál Liontown Resourcesre, ami október óta már a harmadik próbálkozása az LG Energy Solutionnel, a Teslával és a Forddal beszállítói szerződésben álló cég felvásárlására. A Liontown eddig nemet mondott a közeledésre.
Azonban a felvásárlások és ajánlatok – melyek főként részvénycserén alapulnak – egyelőre óvatosabbak a cégérték meghatározásában, mint a legutóbbi, Kína vezette árupiaci robbanás idején voltak. Ráadásul ezek az üzletek jellemzően nem járnak a kínálat növekedésével, csak az erőforrások konszolidációjával, miközben szakértők szerint a világnak inkább arra lenne szüksége, hogy a bányavállalatok új kapacitásokra fordítsák tőkéjüket.
Ráadásul az árupiacok nem feltétlenül igazolják az energiaátmenethez köthető fémek hiányáról szóló narratívát, így egy év alatt a lítium több mint 60, a nikkel több mint 25, míg a réz közel 15 százalékkal lett olcsóbb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.