BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
3d,Rendering,Of,Two,Flags,From,Japan,And,Republic,Of 3D Rendering of two flags from japan and Republic of Korea together with fabric texture, bilateral relations, peace and conflict between countries, great for background

Tokió véget vetne a japán–koreai kereskedelmi háborúnak

A történelmi vita lezárulásával a két ország teljesen rendezné a kapcsolatát és lezárná a négy éve tartó kereskedelmi háborút is. Washington örül, hogy két szövetségese elássa a csatabárdot.

Tokió vissza akarja helyezni Dél-Koreát a megbízható országokat tartalmazó fehérlistára, ha ezzel a közvélemény is egyetért. A kormány május végéig várja a nyilvánosság észrevételeit – közölte a kereskedelmi minisztérium egyik tisztviselője a Reutersszel, ám más részleteket nem árult el.

3d,Rendering,Of,Two,Flags,From,Japan,And,Republic,Of 3D Rendering of two flags from japan and Republic of Korea together with fabric texture, bilateral relations, peace and conflict between countries, great for background
Fotó: Shutterstock

A japán birodalom 1910 és 1945 között elfoglalta Koreát, a megszálló hatóságok pedig bordélyházakba kényszerítettek nőket, valamint munkára hurcoltak el nőket és férfiakat vegyesen. Az áldozatok kárpótlása évek óta feszültséget okoz a két ország között, miközben Tokió és Szöul Washington térségbeli szövetségesének számít. A dél-koreai legfelsőbb bíróság 2018-ban arra kötelezte a japán cégeket, például Mitsubishit és a Nippon Steelt, hogy fizessenek jóvátételt az egykori kényszermunkásoknak. 

Tizenöt dél-koreai nyert meg ilyen ügyet, de egyikük sem kapott kártérítést.

A szigetország válaszul közölte, hogy a kártérítés kérdését korábbi szerződések alapján rendezték, majd kisebb kereskedelmi háború kezdődött a két fél  között. Japán 2019 óta korlátozta a kijelzők és félvezetők gyártásához szükséges kémiai alapanyagok dél-koreai exportját, valamint levetette Szöult a megbízható országokat tartalmazó fehérlistáról. Ennek értelmében a japán cégeknek engedélyt kell kérniük Tokiótól, hogy alapanyagokat és termékeket szállítsanak Dél-Koreába, ennek az ideje pedig három hónap is lehet.

Szöul válaszul panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez, valamint szintén kiviteli korlátozásokat vezetett be a felkelő nap országa ellen. A konzervatív dél-koreai elnök, Jun Szogjol tavaly májusban lépett hivatalba, és eltökélt célja, hogy javítsa a Japánnal való kapcsolatokat. Ennek érdekében szeptemberben találkozott Kisida Fumio japán miniszterelnökkel a két ország első csúcstalálkozóján 2019 óta, az idén márciusban pedig a szigetországba utazott.

A japán és a koreai tisztviselők az elmúlt hónapokban folyamatosan tárgyaltak a háttérben. A munkaügyi vita kapcsán végül Dél-Korea visszalépett: az áldozatokat Szöul kártalanítaná egy alapítványon keresztül, amihez a japán cégek is hozzájárulhatnának önkéntesen. Bár Washington örül, hogy két szövetségese elássa a csatabárdot, a még élő áldozatok nem támogatják a javaslatot és több tüntetést is szerveztek. A történelmi vita lezárásával nincs értelme a kereskedelmi konfliktusnak, így május után ismét helyreállhat a két ország közötti forgalom.

Globális tőkepiaci átrendeződést hozhat a japán jegybank fordulata

Rezsimváltásra készülnek a befektetők világszerte – ha a Bank of Japan (BoJ) elkezdi a monetáris szigorítást, megindulhat a külföldön lévő japán tőke, jelentősen erősítve ezzel a korábban éppen gyengeségéről híres devizát. A BoJ hosszú évekig, évtizedekig tudatosan gyengítette a jent, ezzel próbálva meg életet lehelni a stagfláció mocsarába beragadt gazdaságba.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.