Folytatja hétfőn a személyes egyeztetést Joe Biden elnök és Kevin McCarthy, a képviselőház elnöke az adósságplafonról. A két politikus vasárnap telefonon tárgyalt egymással, a megbeszélés az elnök szerint „jól ment”, a házelnök szerint pedig „eredményes" volt.
Úgy vélem, megoldhatjuk a problémák egy részét, de az első perctől nagyon világosság tettem, hogy kevesebbet kell költenünk, mint tavaly
– idézte az AP hírügynökség McCarthyt.
Az Egyesült Államok két héten belül fizetésképtelenné válhat – az ország története során először. Janet Yellen pénzügyminiszter szerint ez katasztrófát jelentene nem csupán az ország, hanem a világgazdaság számára is, az amerikaiak jelentős részéről nem is beszélve. Ebben az esetben ugyanis a pénzügyminisztérium nem lenne képes kifizetni az összes szövetségi alkalmazott bérét és a segélyeket sem.
Különösen nagy terhet jelentene ez a CNN összeállítása szerint azoknak az amerikai városoknak, amelyek nagy katonai bázisnak adnak otthont. A törvényhozás pártoktól független költségvetési hivatala (Congressional Budget Office, CBO) szerint ugyanis
a kormányzati kiadások mintegy hatodát a nemzetvédelemre fordítják, és az összeg negyedét az állomány bére teszi ki.
„Ha a pénzügyi tárca nem tud fizetni, az gazdasági összeomlást jelent az olyan városok számára, ahol sok a kormányzati alkalmazott, így a katonai közösségek különösen kiszolgáltatottak” – figyelmeztetett John Mayo, a Georgtown Egyetem közgazdászprofesszora. Emlékeztetett, hogy olyan középosztálybeli családokról van szó, akik szinte kizárólag bérből élnek. „Nincs túl sok külön jövedelmük, sem megtakarításaik, és borzalmas választásokra kényszerülnek, ha a fizetésük késik” – tette hozzá.
A hírtelevízió emlékeztetett, egyelőre nem világos, milyen prioritási sorrendet választ a pénzügyminisztérium. A kormányzati alkalmazottakat, így a hadsereg állományát valószínűleg akkor sem bocsátják el, ha elhúzódik az adósságplafon emelése, de a bérüket késve fizetik majd ki. Ez tovább súlyosbítja a helyi vállalkozások helyzetét.
Az amerikai védelmi minisztérium jelenleg a polgári alkalmazottakkal együtt mintegy 1,7 millió embert foglalkoztat az ország területét.
A késleltetett bérfizetés nagy hatással lesz az olyan hatalmas katonai bázist fenntartó városokban, mint San Diego, San Antonio és El Paso, de még súlyosabbal a kisebb településeken, ahol nincs diverzifikált helyi gazdaság és a vállalkozások szinte teljes mértékben a katonacsaládok fogyasztásától függenek.
Ha az állami alkalmazottak drasztikusan csökkenteni kényszerülnek a kiadásaikat, akkor a helyi vállalkozások számára nem marad más megoldás, mint az elbocsátás, de akár csődbe is mehetnek.
A nyugat-texasi El Pasóban a Fort Bliss bázis és a William Beaumont katonai kórház évi több mint 3,5 milliárd dollár bérkerettel működik. Az ország egyik legnagyobb haditengerészeti bázisának otthon adó San Diegóban
több mint 193 ezer embert foglalkoztat csak a vendéglátóipar, őket bocsátják majd el először, ha visszaesik a fogyasztás,
mert a katonacsaládoknak spórolniuk kell, nem mehetnek többé étterembe, moziba, nem vásárolhatnak elektronikai és háztartási gépeket, mert nem marad rá keret.
A város másik fő bevételi forrása a turizmus, de ha a szövetségi kormány fizetésképtelenné válik, és emiatt bizonyos mértékig mindenhol leáll a gazdasági tevékenység, az minden bizonnyal befolyásolja az emberek nyári vakációs terveit is, ami kedvezőtlenül hat majd az olyan helyekre, mint San Diego.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.