Az Egyesült Királyság gazdasága áprilisban fellendült, mivel a kiskereskedelem és a kreatív iparágak erős növekedése ellensúlyozta a továbbra is gyengélkedő építő- és feldolgozóipart – írta a Bloomberg.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) jelentése szerint a bruttó hazai termék 0,2 százalékkal nőtt a márciusi 0,3 százalékos csökkenés után, amikor a heves esőzések és a sztrájkok miatt a fogyasztók vásárlás helyett inkább otthon maradtak.
A BoE kétszázalékos célértéket tűzött ki, ám az infláció továbbra is ennek a négyszerese, így az elemzők azzal számolnak, hogy februárig 6 százalékra – több mint két évtizedes csúcsra – emelik az irányadó kamatokat, ami tovább növeli a háztartásokra nehezedő nyomást.
A brit gazdaság fellendülésre az is árnyékot vet, hogy a legtöbb G7-ország nagyrészt kiheverte a koronavírus-járvány alatt elveszített termelést; az Egyesült Királyság mellett csak Németország az, ahol a kiesést nem tudták bepótolni.
A GDP-adatokban a háztartások kiadásainak visszafogására utaló jelek láthatók – a magasabb kamatok és a megélhetési válság nyomás alá helyezte az ingatlanszektort, amely az építőipar 0,6 százalékos visszaeséséhez vezetett. A lakáseladások száma és az ingatlanügynökök aktivitása is jelentősen csökkent.
A fogyasztásorientált iparágak növekedtek a hónap során, de így is 8,7 százalékkal maradnak le a járvány előtti szintjüktől.
A feldolgozóipar 0,3 százalékkal csökkent áprilisban, amit elsősorban a gyógyszeripar és az IT-szegmens húzott le. A szolgáltatásokon belül a négynapos orvossztrájk 0,9 százalékos visszaesést okozott az egészségügyi szektorban.
Az ONS havi kereskedelmi adatai szerint az Egyesült Királyságba irányuló teljes árubehozatal 2021 decembere óta a legalacsonyabb szintre, 47,6 milliárd fontra csökkent. A kivitel azonban jelentősen megnövekedett, és az áruforgalmi hiány egy hónap alatt 1,7 milliárd fonttal, 16,2 milliárdra csökkent.
„Az Egyesült Királyság gazdasága áprilisban visszatért a növekedés útjára, és a tevékenység továbbra is ellenállónak bizonyult a megélhetési költségekkel és a magas kamatokkal szemben” – kommentálta az adatokat Dan Hanson, a Bloomberg közgazdásza.
Mégis, mivel az árnyomás a vártnál jóval kitartóbb, egyre nagyobb az esélye annak, hogy a BoE újabb lépéseket tesz az infláció ellen, ami a most elért eredmények eltörléséhez vezethet és a gazdaságot visszaesésbe taszíthatja.
Ez jelentős kihívást jelent Rishi Sunak miniszterelnök és kormánya számára, amely a jövő évi választások előtt két számjegyű lemaradásban van a munkáspárti ellenzékkel szemben a közvélemény-kutatásokban, ám ezt az erős gazdasági fellendülés visszafordíthatná.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.