Nagy-Britannia munkaerőpiaca váratlanul beszűkült áprilisban, rácáfolva a közgazdászok előrejelzéseire és a Bank of England (BoE) reményeire is, amelynek valószínűleg újabb kamatemelésről kell döntenie, hogy lefaragjon az inflációból – írta a Bloomberg.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) jelentése szerint a munkanélküliségi ráta az április végéig tartó három hónapban 3,8 százalékra csökkent, szembemenve a 4 százalékra vonatkozó előrejelzésekkel.
A foglalkoztatottak száma a negyedév során rekordszintre, 33,1 millióra emelkedett, és ezzel először haladta meg a járvány előtti szintet – ezzel szemben G7-ek többi tagállama már hónapokkal ezelőtt elérte ezt.
Bár a fizetésnövekedés továbbra is erős maradt, a bérek még mindig lassabban emelkednek, mint az infláció, ami a fogyasztók vásárlóerejét gyengíti, az elmúlt évtizedek legsúlyosabb megélhetési válságát okozva. A beszűkült munkaerőpiac a BoE munkáját sem könnyíti meg, amely a 12. egymást követő kamatemelés után sem tudta tartósan megfékezni az inflációt.
A Reed Jobs jelentése szerint az áprilisig tartó három hónapban az új állások esetén a fizetés 10 százalékkal nőtt az előző évhez képest, ám az inflációval kiigazított reálbérek még mindig 1,3 százalékkal alacsonyabbak, mint egy évvel korábban.
Az emelkedő árak felemésztik az emberek fizetését, ezért ragaszkodnunk kell az agresszív inflációcsökkentő politikánkhoz, hogy újra növelni tudjunk a brit állampolgárok életszínvonalán
– nyilatkozta Jeremy Hunt pénzügyminiszter.
A gazdaságnak az országot érintő, hónapok óta tartó sztrájkhullám is árt, az ONS adatai alapján ugyanis csak áprilisban 257 ezer munkanap esett ki munkabeszüntetések miatt, ez pedig valószínűleg júniusban sem enyhül: a következő hetekben a köztisztviselők, köztük az útlevélkezelők és az orvosok is sztrájkolni fognak.
Ezzel a tavalyi év eleje óta majdnem 3,9 millió munkanapot veszítettek el, ami a legtöbb 1989–90 óta, amikor Margaret Thatcher miniszterelnökségének utolsó napjaiban a sztrájkok mellett országszerte zavargások törtek ki.
A befektetők arra számítanak, hogy a BOE a nyár folyamán folytatja a kamatemelést, kezdve a június 22-i 25 bázispontos, 4,75 százalékra való növeléssel. A globális pénzügyi válság több mint egy évtizeddel ezelőtti kezdete óta nem voltak ilyen magasak a kamatok.
A piac hosszú távon úgy látja, hogy a BoE közel 120 bázisponttal emeli a hitelfelvételi költségeket, így az irányadó kamat 2024 februárjára 5,7 százalékra nő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.