A várt 235 ezer helyett 261 ezer munkanélküli-segély iránti kérelmet nyújtottak be a múlt héten az Egyesült Államokban a csütörtökön nyilvánosságra hozott adatok szerint. Ez jókora növekedés az előző heti 233 ezer kérelemhez képest, és a legmagasabb 2021 októbere óta.
A munkaerőpiac szűkülése jó jel a befektetőknek a Fed további kamatemeléseit illetően, ezt erősíti, hogy az adat közlése után a határidős jegyzésekben nyereségbe fordult az S&P 500 és a Nasdaq index is a New York-i tőzsdén.
Bár az adat arra utal, hogy
a munkaerőpiac érzi a recessziós kockázatokat,
az egyelőre még mindig feszes. A munkanélküliség ráta ugyan 3,4 százalékról 3,7 százalékra emelkedett áprilisban, ám ez történelmileg még mindig alacsony szint. Májusban pedig a vártnak több mint a dupláját, 339 ezer új munkahelyet teremtettek a magánszektorban, a mezőgazdaságot kivéve.
Elsősorban a szolgáltatási szektorban nyílnak új munkahelyek, azonban az ágazat beszerzésimenedzser-indexe is esett májusban, a feldolgozóiparé pedig a zsugorodást jelző 50 pont alá süllyedt.
A Reuters szerint az adatok megerősítik a közgazdászok véleményét, amely szerint a világ legnagyobb gazdasága hamarosan megérzi a Fed márciusi 500 bázispontos kamatemelésének teljes hatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.