A Kínába irányuló szállításoknak köszönhetően váratlanul nőtt a német kivitel áprilisban, elemzők szerint azonban rövid életű lehet a koronavírus-korlátozások feloldásának ez a kedvező hatása.
A német statisztikai hivatal hétfőn nyilvánosságra hozott adatai szerint Európa legnagyobb gazdaságának exportja 1,2 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest a márciusi hatszázalékos visszaesés után, a Reuters által megkérdezett elemzők 2,5 százalékos csökkenésre számítottak.
A növekedés azonban nem elég, hogy kompenzálja a márciusi zuhanást
– mutatott rá Alexander Krueger, a Hauck Aufhaeuser Lampe bank vezető közgazdásza.
A Kínába irányuló német kivitel 10,1, az Egyesült Államokba irányuló 4,7, az Európai Unióba menő pedig 4,5 százalékkal emelkedett a hivatal adatai szerint. A két legnagyobb kereskedelmi partner közül Kínába 8,5 milliárd, az Egyesült Államokba 13,1 milliárd euró értékben szállítottak német árucikkeket.
„A második negyedév erősen kezdődött a nettó export esetén, de afelől kétségeink vannak, hogy elegendő lesz-e a GDP növekedésének fellendítéséhez” – értékelte az adatokat Claus Vistesen, a Pantheon Macroeconomics vezető euróövezeti közgazdásza, aki emlékeztetett, hogy a nettó export fellendülése a tavalyi negyedik és az idei első negyedévben segítette a GDP növekedését, mostanra azonban kifulladt.
Más szakértők is hasonlóan pesszimistán ítélik meg a kilátásokat.
„A Kínába irányuló export átmeneti fellendülése idővel elhal” – nyilatkozta a Reutersnek Carsten Brzeski, az ING globális makrogazdasági vezetője, és nem csupán azért, mert gyengül a koronavírus-korlátozások gazdasági hatása a világ második legnagyobb gazdaságára, hanem a geopolitikai változások miatt is.
Lassul a másik legfontosabb német kereskedelmi partner, az amerikai gazdaság is, ami szintén hatással lesz az exportra.
A német exportőrök is tisztában vannak a helyzettel, ezt igazolta a müncheni egyetem Ifo gazdaságkutató intézetének egy hete nyilvánosságra hozott felmérése, amely szerint az exportvárakozásokat számszerűsítő hangulatindex májusban 1,8 pontra, 2022 novembere óta a legalacsonyabbra csökkent az áprilisi 6,5-ről.
A német exportgazdaságnak nincs lendülete
– mondta akkor Klaus Wohlrabe, az Ifo felmérésekért felelős vezetője. Ami a friss adatokat illeti, a német import áprilisban 1,7 százalékkal esett márciushoz képest, amikor is 5,5 százalékos zuhanást mértek. Elemzők itt kisebb, csak egyszázalékos csökkenésre számítottak. A külkereskedelmi mérleg többlete a várt 16 milliárd eurót jóval meghaladó mértékben, 18,4 milliárdra hízott az előző havi 14,9 milliárdról. (Egy euró 370 forint.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.