Tavaly mintegy 41 ezer négyzetkilométernyi trópusi esőerdőt tűnt el kisebb részben erdőtüzek, nagyobb részben emberi tevékenység miatt. Ez a mennyiség meghaladja a 2021-es veszteségeket – derült ki kedden a Global Forest Watch jelentésből, amit a University of Maryland készített a World Resources Institute (WRI) nonprofit szervezet támogatásával.
A tanulmányban az emberi beavatkozástól mentes erdők állapotát értékelték, azokat, amelyeknek a nagy mennyiségű szén-dioxid elnyelése miatt fontos szerepük van a klímaváltozás elleni küzdelemben. A jelentés szerint
a tavalyi erdőirtások következtében mintegy 2,7 gigatonna szén-dioxiddal „dúsult” a légkör, ez India éves károsanyag-kibocsátásának felel meg.
Brazília után a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Bolíviában irtották ki a legnagyobb erdőterületet. Indonéziában és Malajziában tavaly sikerült csaknem rekordalacsony szintre visszaszorítani az erdőirtások mértékét. A deforesztáció a legnagyobb ütemben Ghánában, Angolában és Bolíviában gyorsult fel.
Szakértők szerint Bolíviában elsősorban a mezőgazdasági termelés előtérbe helyezése miatt irtják az erdőt. A dél-amerikai ország azon kevesek egyike, amelyek nem csatlakoztak ahhoz a globális célkitűzéshez, amelynek értelmében 2030-ra teljesen megszüntetnék az esőerdők kivágását.
A Global Forest Watch elemzése szerint a globális elköteleződés elvi megfogalmazásának mindeddig nincs látható eredménye: a szervezet számításai alapján 2022-ben több mint 10 ezer négyzetkilométerrel több erdőt pusztítottak ki annál, mint amennyi a 2030-as célkitűzés teljesítéséhez megengedhető lett volna.
Egyáltalán nem haladunk előre ebben az ügyben, sőt, rossz irányba mennek a dolgok
– mondta Rod Taylor, a World Resources Institute globális erdőprogramjának igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.