Sztrájkba lépnek a Starbucks amerikai dolgozói, mivel állításuk szerint több üzlet tulajdonosa nem engedélyezi, hogy a Pride-hónapot ünneplő dekorációkba öltöztessék a kávézókat. Az egyik, a cég központjában, Seattle-ben található üzlet dolgozói péntektől szüntetik be a munkát. A Starbucks Workers United nevű szakszervezet szerint a tiltakozáshoz 150-200 üzlet közel 3500 alkalmazottja csatlakozik a jövő héten. A múlt héten a szakszervezet azt állította, hogy több tucat amerikai üzlet nem engedi, hogy a meleg büszkeség hónapja alkalmából a dolgozók feldíszítsék a helyiségeket, Egyesült Államok-szerte legalább 22 államban.
A Starbucks szerint az alapelvei változatlanok, és továbbra is bátorítja az üzleteit, hogy ünnepeljenek a közösségeikkel, beleértve a júniusi meleg büszkeség hónapját is. A cég múlt heti közleményében hangsúlyozta, hogy rendíthetetlenül támogatja az LMBTQ+-közösséget. A helyi kávézók vezetői és alkalmazottai viszont maguk dönthetnek a dekorációról.
Nem minden sztrájkoló üzletnek van azonban Pride-dekorációval kapcsolatos problémája. A Starbucks dolgozói azért sem veszik fel a munkát, mert állításuk szerint a vállalat húzza az időt a szerződéstárgyalásokkal.
Már nem a Bud Light a legkedveltebb sör AmerikábanA balul elsült reklámkampányt követően már nem a Bud Light, hanem a Modelo Especial a legkedveltebb sör a tengerentúlon. |
A szakszervezet szerint tettek pénzügyi és nem pénzügyi javaslatokat is, amelyeket a Starbucks hónapok óta nem engedélyez, és egyetlen ellenjavaslatot sem tett. „A jóhiszemű tárgyalás úgy néz ki, hogy mindkét fél javaslatokat tesz, és megpróbálnak középen találkozni – a Starbucks erre nem hajlandó. Amit a Starbucks tesz, az nem alkudozás, hanem időhúzás” – írták a Workers United közleményében.
A sztrájk „azért fontos számomra, mert azt az üzenetet közvetíti, hogy nem fogjuk tétlenül nézni, hogy a Starbucks továbbra is késlelteti a szerződéses tárgyalásokat, és továbbra is részt vesz a szakszervezetek szétverésében” – fogalmazott az egyik barista a CNBC-nek.
A Starbucks viszont azt állítja, hogy az üzletek szerződéskötéseire kitűzött 450 tárgyalási alkalmat, de azoknak csak a negyedére válaszolt a Workers United. A kávézólánc szerint a szakszervezet tudatosan félrevezeti a partnereket, hazudik a juttatásokról és a vállalati politikáról, továbbá nem reagál 200 üzlet esetében a tárgyalási javaslatokra.
A Starbucksnak több mint 9 ezer saját tulajdonú üzlete van az Egyesült Államokban. A kávézólánc első szakszervezetét 2021 végén hívták életre, 2022 januárjában pedig embertelen munkakörülményekre hivatkozva megszervezték az első sztrájkot. Eddig több mint 300 üzletben szavaznak a szakszervezeti összefogás mellett a dolgozók, akik jobb fizetést és magasabb juttatásokat követelnek. A vállalat jelenleg is több száz panasszal néz szembe, amelyek illegális munkaügyi gyakorlatokkal vádolják, például azzal, hogy elbocsátják a szakszervezet támogatóit, és bezárják az üzleteket szakszervezeti fellépés esetén – írja a Reuters.
Félig üres a kávéscsésze a StarbucksnálAz amerikai kávézólánc jelentős bővülésről számolt be belföldön, az egyik legfontosabb piacának számító Kínában viszont közel harmadával zuhant a forgalma a járvány következtében tavaly év végén. Sem a Starbucks negyedéves profitja, sem a bevétele nem találkozott a piaci elvárásokkal. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.