Bár aggodalmat keltett, hogy Kína és Oroszország az Egyesült Államok és Európa befolyásának gyengítésére bővíti ki a BRICS-csoportot, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) szerint a feltörekvő gazdaságokat tömörítő blokkhoz való csatlakozásuk nem fog a nyugati nemzetekkel fenntartott kapcsolataik rovására menni – írta a Bloomberg.
Az Egyesült Arab Emírségek komoly lehetőségeket lát kereskedelem kapcsolatainak kibővítésére, és azt tervezi, hogy tőkét juttat a BRICS által létrehozott hitelezőnek, az Új Fejlesztési Banknak, amelyhez két évvel ezelőtt csatlakoztunk. Többet akarunk tenni a barátainkért és a szövetségeseinkért, és tagságunk ezt lehetővé tenné
– mondta hétfőn Abdulla bin Touq Al Marri gazdasági miniszter.
Az EAE egyike volt annak a hat országnak, amelyet a múlt héten meghívtak, hogy csatlakozzanak Kínából, Indiából, Oroszországból, Brazíliából és Dél-Afrikából álló tömbhöz, amely 2010 óta először bővülne ki.
Hat új országot hívtak meg a BRICS-beArgentínát, Egyiptomot, Etiópiát, Iránt, Szaúd-Arábiát és az Egyesült Arab Emírségeket is felvennék a blokkba. |
Az Emírségek azon kevés országok egyike, amelyek több mint ezermilliárd dollárnyi szuverén vagyont kezelnek, és potenciálisan bőkezű támogatója lehetne az NDB-nek, amelyet a BRICS azért hozott létre, hogy a feltörekvő piacok fejlesztési projektjeihez nyújtson hitelt. Az OPEC harmadik legnagyobb termelőjének csatlakozásával pedig a BRICS hitelezője komoly vetélytársává válhat a Nemzetközi Valutaalapnak és a Világbanknak is.
A sanghaji székhelyű NDB a honlapja szerint 100 milliárd dollár tőkével rendelkezik. A bank megalapítása óta összesen csaknem 32 milliárd dollár értékben hagyott jóvá projekteket.
Al Marri szerint azonban nem fognak hátat fordítani a Nyugatnak – sőt, az Öböl menti ország azt tervezi, hogy kibővíti az USA-val és az Európai Unióval folytatott kereskedelmét, és továbbra is szövetségesek akarnak maradni, miközben a globális délhez is közelebb kerülnek.
Az elmúlt néhány évben az EAE olyan országokkal kötött kereskedelmi megállapodásokat, mint Indonézia, Törökország és Izrael, valamint Indiával is megállapodott a helyi valuta használatáról a tranzakcióikban. 2022-ben Kína és India volt az Emírségek legnagyobb kereskedelmi partnere, őket követte Japán és az Egyesült Államok.
Bár vizsgáljuk az amerikai dollártól eltérő pénznemekben folytatott kereskedelmet, hazánk különbséget fog tenni a tartalékvaluták és a kereskedelmi valuták között. Nem tervezzük, hogy egyhamar hátat fordítsunk a zöldhasúnak, de enyhíteni akarunk a globális kereskedelmi csomópontok termelésén
– jegyezte meg a miniszter.
Az EAE mellett meghívott Szaúd-Arábiával a világ legnagyobb energiatermelői egy csoportba kerülnének a legnagyobb fogyasztóikkal, s mivel a nemzetközi energiakereskedelem jelentős része dollárban zajlik, a bővítéssel a BRICS alternatív valutákat is népszerűsíthetne a piacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.