Chevron már nem számít rá, hogy sikerül megállapodásra jutnia az érdekvédelmi képviseletekkel, ezért jogi úton próbálja megakadályozni a teljes leállást két ausztráliai gázcseppfolyósító üzemében.
A két gyárban állítják elő a világ cseppfolyósított földgázának (LNG) 5 százalékát. Ötszáz munkás pénteken kezdett rövidebb időtartamú sztrájkokba, mivel nem sikerült kicsikarniuk a kért béremelést és a munkafeltételek javítását. Csütörtökön azonban a szakszervezetek két hétre teljesen leállítják a munkát a két üzemben.
A Chevron hétfőn bejelentette, hogy „nincs észszerű esély a megállapodásra”, mivel a szakszervezetek „a piaciaknál jóval magasabb feltételeket” követelnek. A cég ezért az ipari döntőbíróság szerepét betöltő Fair Work Commissionhoz (FWC) fordul; a testületnek hatalmában áll utasítást adni a sztrájkok befejezésére vagy felfüggesztésére. A képviselői az eddigi egyeztetéseken is részt vettek, és a Chevron most azt várja, hogy a bizottság határozza meg a megegyezés feltételeit, ahogyan azt egy júniusban elfogadott új törvény lehetővé teszi.
A cég szóvivője a Reuters megkeresésére nem szolgált részletekkel, a hírügynökség azonban emlékeztetett, hogy az FWC ítélete az új jogszabály jelentős próbája lesz, csak éppen nem valószínű, hogy megszülethet a teljes leállás csütörtöki kezdetéig. Az első meghallgatást helyi idő szerint kedden délután tartják Melbourne-ben, és azon csak adminisztratív kérdésekkel foglalkoznak majd, az érvelésre később kerül sor.
Az új törvényt eddig csak egyszer alkalmazták – félig-meddig: a Virgin Australia légitársaság kért döntőbíráskodást, és nagyjából három hétbe tellett megszervezni az első lényegi meghallgatást, egy nappal korábban azonban a felek megegyeztek.
A Chevron és a szakszervezetek mindenesetre most nem is tűztek ki újabb időpontot az egyeztetésre.
Bár a gáz ára berobbant a sztrájk hírére, elemzők szerint azonban hetekig nem kell még szállítási fennakadásokra számítani, mivel a két létesítményben, a gorgoniban és a wheatstone-iban is jókora tartalékokkal rendelkeznek. Az utóbbi dolgozói közül többen ráadásul vállalták, hogy a sztrájk idején is dolgoznak majd, hogy odahaza ne legyen hiány.
A Chevron egy ideje már készült erre az eshetőségre, és próbálja a nem szervezett munkavállalók révén, valamint távmunkával fenntartani az ellátást. Az LNG elszállítását az üzemből ugyan hátráltathatják a sztrájkok, de ennek a hatása csak hetek múlva jelentkezik, mivel tele vannak a tartályok
– mondta Saul Kavonic energetikai elemző a Reutersnek.
Az Offshore Alliance szakszervezeti koalíció a hét végén közölte, hogy hosszú ideig tartó vitára rendezkedett be, és figyelmeztette az amerikai olaj- és gázipari óriást: „Több milliárd dollárnyi exportbevételtől esik majd el.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.