A Verhovna Rada (VR), Ukrajna törvényhozása első olvasatban jóváhagyta a 2024-es büdzsét, amelyben a hadseregre, a védelemre szánt keret meghaladja a teljes költségvetés 50 százalékát. Emellett Ukrajnának – elvben – hatalmas adósságtörlesztő részleteket kellene kifizetnie, amire a hitelezők a háborús helyzet miatt bizonnyal moratóriumot adnak.
A költségvetés bevételi része ingatag és áttekinthetetlen. Ukrajna gazdasága a háború miatt GDP-termelő képessége legalább egyharmadát elveszthette. Ugyanakkor a költségvetés bevételi oldalán megjelent egy rejtélyes és a finanszírozásban egyre nagyobb szerepet játszó különleges alap. Ennek forrásai vélhetően a külföldi segélyek, hitelek, amelyek nélkül Ukrajna gazdasága hetek alatt összeomolhatna.
A költségvetés-tervezet nem aratott osztatlan sikert a törvényhozásban.
A VR 450 képviselőjéből 285-en voksoltak csak igennel. A kormánypárt, a Nép Szolgája (Zelenszkíj elnök pártja) 235 képviselőjéből 200-an szavaztak az előterjesztés mellett – idézi az Ukrainska Pravda (UP) Jaroszlav Zseleznyakot, a VR pénzügyi bizottsága helyettes vezetőjét.
A kijevi tervek szerint a kiadási oldal a kiadások 3308 milliárd hrivnyára (kb. 89,8 milliárd dollárra) emelkedik, a bevételek 1746 milliárd hrivnyát (47,4 milliárd dollár) tesznek ki.
A költségvetési deficit meghaladja a jövő évre várt GDP egyötödét.
A Reuters úgy tudja, hogy a védelmi kiadások 1700 milliárd hrivnyára (csaknem 46 milliárd dollárra) rúgnak, vagyis gyakorlatilag a teljes bevételi oldalt felemésztik.
A tervezet nem egészen áttekinthető – mert mint az ukrán lap háttérként írja: magyarázat, indoklás nélkül, mintegy 1260 módosító javaslat érkezett be még a vita előtt, és ezek eredményeképpen további 12 500 milliárd hrivnya (339 milliárd dollár) pótlólagos kiadást iktattak be – részletezés, fedezetmegjelölés nélkül. Ezeket feltételezhetően a nyugati segélyek hivatottak fedezni.
Súlyos gondokat jelent a szétbombázott energiainfrastruktúra és a mind kevesebb munkáskéz – noha az ipari termelés hivatalos adatok szerint is a korábbi, igen alacsony szint körül áll. A kijevi GMK Center szerint az idei
év első felében az ipari termelés a tavalyi hasonló időszakéhoz képest további 2,9 százalékkal csökkent.
A 2022-es év első felében 31,9 százalékos ipari termeléscsökkenést regisztráltak 2021 megfelelő időszakához hasonlítva. Az ipar idei első félévi teljesítménye egyenetlen: az első negyedév gyengeségét nem tudta ellensúlyozni a második negyedév jelentős termelésbővülése.
Ukrajnában jelentős közéleti vita zajlik – többnyire a sajtóban – arról, hogy megvannak-e a feltételek a gazdaság, az ipar élénkítéséhez? Mindenekelőtt a háborús viszonyok, a küszöbönálló, talán minden eddiginél nehezebb őszi-téli időszak veszélyeztetik a gazdaság talpra állását. Amíg háború folyik, aligha jelennek meg a külföldi befektetők, nem jönnek haza a külföldre emigráltak sem. Ez utóbbiak számát széles skálán próbálják meghatározni, a legvalószínűbb intervallum a 6-8 millió. A bizonytalanság, az életveszély miatt külföldre távozottak hazavonzása „herkulesi feladat” lesz, idéz a Kyiv Independent (KI) ukrán forrásokat.
A Gradus Research 2023. októberi közvélemény-kutatása szerint minél inkább elhúzódik a háború, annál nehezebb lesz visszacsalogatni az embereket Ukrajnába. Idén októberben a megkérdezettek 18 százaléka maradni akar külföldön. Egy évvel ezelőtt még csak 8 százalékuk választotta ezt a megoldást. Ugyanakkor
a többség (63 százalék) továbbra is visszatérne – ha a körülmények megengedik.
Ez azonban édeskevés lesz a gazdaság talpra állításához, az újjáépítéshez. Ha Ukrajna elveszti 1,3-3,3 millió lakosát, az évi 2,7-6,9 százalékos GDP-csökkenést okozhat, vélik az ukrán CES (Center for Economic Strategy – Gazdaságstratégiai Központ) elemzői. Emellett az ukrajnai lakosság korfája is kedvezőtlenül alakul, nagy az idősebb korosztály aránya (jelenleg a lakosság mintegy 30 százaléka nyugdíjas, az átlagnyugdíj 5350 hrivnya, 146 dollár) – derül ki a dnyiprói székhelyű Opendatabot adatfeldolgozó elemzéséből.
A menekültek hazatelepítése kulcsfontosságú lenne, de nagyon nehéz lesz. Hogyan tudna olyan fizetéseket élet- és munkakörülményeket ajánlani a háborúgyötörte Ukrajna, mint amilyeneket Németország, de akár Lengyelország biztosít? Ellenérdekeltség is nehezíti a hazatérést – írja a KI-ben Dominic Culverwell.
Az EU 2025-ig biztosít kivételes bánásmódot az ukrajnai menekülteknek,
emellett Németország elpuskázott bevándorláspolitikája következményeit szenvedve valósággal vadássza a dolgozni akaró, és tudó ukránokat, mindenféle kedvezményt ígérve. Akik Lengyelországban is megtalálják számításaikat. Svájc viszont fura módon, noha maga sincs bővében a dolgozni akaró és nem szociális segélyért a markukat tartó munkaerőnek, fizet az ukránoknak, ha hazatérnek Ukrajnába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.