A Cseh Energetikai Művek (CEZ) megállapodott arról, hogy 2027-től kapacitást foglal le a németországi Stade LNG-terminálban – közölte Petr Fiala miniszterelnök csütörtökön. A szerződés 15 évre szól, további 10 évre szóló opcióval. Csehország a többi európai államhoz hasonlóan diverzifikálja gázellátását, hogy csökkentse függőségét Oroszországtól.
Prága az orosz–ukrán háború előtt szinte teljesen Moszkvára támaszkodott az ellátás terén. Jozef Sikela cseh ipari miniszter a CEZ-zel és kormánytisztviselőkkel közösen tartott sajtótájékoztatón azt is elárulta, hogy az állam más lehetőségeket is megvizsgál, a vezetékes gáz lehetősége sincs teljes mértékben kizárva – írja a Reuters.
Múlt héten a Reutersnek nyilatkozó források szerint a CEZ – amely 70 százalékban állami tulajdonban van – elvetette azt a tervet, hogy cseppfolyósítottföldgáz-kapacitást biztosítson egy új lengyel terminálon, mert elégedetlen volt a kínált feltételekkel. Az Elba folyó mentén fekvő belvízi kikötő, Stade arra számít, hogy 2023–2024 telére elkészül egy úszó móló az LNG-hajóknak.
A szárazföldi terminált 2027-re tervezik átadni, ahol a CEZ előtt a német SEFE és az EnBW is elkötelezte magát vevőként. Ahogy arról a Világgazdaság beszámolt, a CEZ márciusban rekordszintű éves nettó nyereséget jelentett. A 78,4 milliárd koronás (1284 milliárd forintos) korrigált nettó profit több mint a triplája a 2021-esnek, és bőven felülmúlta a 2009-ben elért 52 milliárd koronás korábbi rekordot.
A társaság nem hangsúlyozta, de tulajdonképpen az orosz–ukrán háború nyertesének tekinthető a CEZ, ugyanis a konfliktus miatt lőttek ki a nagykereskedelmi áramárak Európa-szerte és Csehországban, amit csak tetőzött az orosz gázszállítások fokozatos leállítása. Üröm az örömben: a céget is utolérte az extraprofitadó intézménye.
Lengyel LNG-kapacitást kötne le az MVMMagyarország is remél észak felől érkező földgázt a Lengyelországban épülő új, cseppfolyós földgázt fogadó terminálon keresztül. Ezzel kibővülne a két országnak a Molra és az Orlenre alapozható energetikai együttműködése. Most az MVM lép. Ennek köszönhetően Magyarország Lengyelország felől is vásárolhat gázt, hiszen létrejött a lengyel–szlovák vezetéki összeköttetés is, a szlovák–magyar pedig már régóta üzemben van. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.