BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kitömte forrással a pénzügyi rendszert a kínai jegybank

A központi bank majdnem ezermilliárd jüant pumpált a pénzügyi rendszerbe Kínában. Ez közel 140 milliárd dollárt jelent. A likviditás növelésére a középtávú MLF hitelprogramnak a kertében került sor.

A kínai jegybank (PBOC) 995 milliárd jüannal (140 milliárd dollár) növelte a pénzügyi rendszer likviditását középtávú hitelprogramjának (MLF) keretében hétfőn.

PBOC: China not a 'currency manipulator'
Fotó: Imaginechina via AFP

A központi bank bejelentette azt is, hogy 

a programban kibocsátott, egy évre szóló hitelek kamatlába 2,5 százalék maradt. 

A jegybank utoljára 2023 augusztusában változtatott a szinten, akkor 15 bázisponttal csökkentette.

A PBOC emellett 89 milliárd jüant juttatott a bankoknak hétnapos fordított repoműveletek keretében, ezen műveletek kamatszintje sem változott, maradt az 1,8 százalék. Ezt a kamatlábat ugyancsak tavaly augusztusban csökkentették, 10 bázisponttal.

Az MLF hitelezést a kínai jegybank a kereskedelmi bankok likviditásának biztosítására használja, és közvetlenül hat az egyéves hitelek referenciakamatára (Loan Prime Rate/LPR).

Az egyéves LPR most évi 3,45 százalék. 

A jegybank 2022 augusztusa óta kétszer változtatta a kamatot: 2023 júniusában az addig érvényes 3,65 százalékról 3,55 százalékra, majd két hónappal rá, augusztusban a jelenleg is érvényes 3,45 százalékra.

A kamatszint felülvizsgálatára január 22-én kerül sor.

Az LPR a kínai központi bank kamatreformja után, 2019 augusztusában lett az új irányadó ráta. 2020-tól a jegybank megköveteli a bankoktól, hogy az új hitelek kamatainak meghatározásakor az LPR-t vegyék alapul.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.