Szerbia délnyugati részén, az Európai Unió kézzel fogható közelségében mintegy 2,3 millió tonna „fehér aranyat” (lítium-karbonátot) rejt a föld mélye. Egy viszonylagosan elmaradott térség mezőgazdasági földterületeit fel kellene áldozni, de az esetleges kitermelés az ország gazdasági fejlődését felturbózhatná.
Az elektromosautó-gyártás szempontjából kulcsfontosságú fém bányászatának engedélyezését azonban 2022-ben felfüggesztették,
mivel a környezetkárosítás miatt aggódó polgárok folyamatosan tiltakozó megmozdulásokat szerveztek, amelyek egyre nagyobb tömegeket vonzottak. A témát azonban, ahogyan akkor is sejteni lehetett, csak ideiglenesen „jegelték”. Dubravka Dedovic Handanovic energiaügyi és bányászati miniszter a napokban ismét felmelegítette a témát, amikor azt mondta, újra át kell gondolni, milyen előnyökkel és hátrányokkal járna, ha mégis jóváhagynák a lítium kitermelését. Az állami televízió műsorában vendégeskedve „Isten ajándékának” nevezte az országában fellelhető lítiumot, majd hozzátette, hogy „milliárdokon csücsül” Szerbia, ezért a közeljövőben megalakuló új szerb kormánynak ismét mérlegelnie kell a lehetőségeket.
A történet egészen 2004-ig nyúlik vissza. A NATO-bombázás és a vérzivataros délszláv háború után nem sokkal jött a bejelentés, hogy Szerbia délnyugati határszélén hatalmas kincsre bukkant a Rio Tinto. A brit-ausztrál bányaipari óriás kutatásai eredménnyel jártak, és az elemzések azt mutatták, a Jadar-völgyben fellelhető lítiumércből, a jadaritból nagy mennyiségben lehet lítium-karbonátot és bórt kinyerni. A bór is fontos alapanyaga a napelemek és a szélerőmű-turbinák gyártásának, de a lítium az igazi kincs.
A ma ismert legkönnyebb fém a telefonok és számítógépek, valamint az elektromos autókban használt akkumulátorok kulcsfontosságú alkotóeleme. A kereslet iránta az előrejelzések szerint évente 25-35 százalékkal nőhet.
A miniszter asszony mellett mások is olyan véleményen vannak, fontos lenne, hogy a szélesebb közvélemény nyíltan megvitathassa, a lítium bányászata milyen károkat okozhat, illetve milyen előnyöket hozhat az államnak. A helyiek és a környezetvédők azonban kitartanak álláspontjuk mellett, hogy mindenáron megakadályozzák a szerintük környezeti katasztrófával felérő projekt bárminemű megvalósítását.
A jelek szerint azonban kihagyhatatlan ziccerről van szó, Szerbia geopolitikai értelemben felértékelődne, a lakosság életszínvonala pedig gyors tempóban nőhetne. Évtizedekig Európa legnagyobb lítiumkitermelője lehetne, az idő alatt pedig a gazdaságilag legfejlettebb országok életszínvonalát tudná megközelíteni.
Európa egyik legszegényebb országának kitörési pont lehetne egy lítiumbánya. A kitermelés számítások szerint közvetlenül legalább 1, közvetetten akár 4-5 százalékponttal járulhatna hozzá az ország GDP-jéhez. Nem mellesleg, az egyik elmaradottabb régióban teremtene munkahelyeket. Amikor azonban a projekt felfüggesztése előtt a szomszédos Loznica község képviselő-testülete a bánya területrendezési tervének jóváhagyásáról döntött volna, a feldühödött polgárok berontottak, a képviselőket rendőrök menekítették ki az ülésteremből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.