Rekordszintre, 1,67 százalékra nőtt februárban Románia GDP-arányos költségvetési hiánya – írja a maszol.ro a román pénzügyminisztérium minapi közleménye alapján.
Az állami bevételek 86,67 milliárd lejt tettek ki az év első két hónapjában, 17,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi értéket. A kiadások értéke 115,65 milliárd lej volt, 27,11 százalékkal több mint 2023 első két hónapjában.
A román pénzügyminisztérium adatai szerint február végén 28,98 milliárd lej volt a költségvetési hiány.
Ez jelentősen meghaladja a 2023-as kéthavi deficit értéket, ami GDP-arányosan 1,07 százalék, 17,04 milliárd lej volt.
A lap emlékeztet, hogy a Ciolacu-kabinet idén 5 százalékra szeretné leszorítani a költségvetési hiányt a tavalyi 5,68 százalékról, legalábbis deklaratív szinten. Ezt a célkitűzést a Költségvetési Tanács azonban irreálisan alacsonynak tartja, az Európai Bizottság Gazdasági Pénzügyi Vezérigazgatóságának (DG ECFIN) múlt héten Bukarestben tárgyaló vezérigazgató-helyettese, Declan Costello közben azt nyilatkozta, hogy
7 százalék körüli deficitre számít.
Azt, hogy mennyire komolytalan a román kormány 5 százalékos deficitcélja, jól mutatja, hogy a költségvetés-tervezet szerint a teljes idei hiány 86,6 milliárd lej lehetne. Az év első két hónapjában ennek sikerült összehoznunk a 33,46 százalékát.
Ehhez hozzájárult, hogy a kormány a tavalyi deficit csökkentése érdekében egyes kiadásokat áttolt az idei évre, részben ennek tudható be, hogy a beruházásokra 17,1 milliárd lej ment el, a duplájánál is több az egy évvel korábbi 8,07 milliárdnál.
Ugyanakkor az állami alkalmazottak bérezése 19,9 százalékkal többe került, mint 2023-ban, az állami intézmények dologi kiadásai pedig 25,5 százalékkal emelkedtek. Nem sok jót ígér a büdzsé számára, hogy az elkövetkező hónapokban újabb fizetésemelések lépnek majd életbe, illetve az új nyugdíjtörvény, ami szintén megdobja majd az állami kiadásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.