Érdekes tendencia figyelhető meg Németországban, ahol 2012 óta a gépész- és folyamatmérnöki elsőéves hallgatók száma 32 százalékkal, az ipari mérnökök száma 28 százalékkal, a villamosmérnökök és informatikusok száma pedig 23 százalékkal csökkent – számolt be róla a Bild.
Ugyanebben az időszakban a szociális munka és a pszichológia elsőéves hallgatóinak száma 30 százalékkal nőtt. Tavalyelőtt a német egyetemek és főiskolák top 10-es listáján csak három műszaki jellegű szakirány szerepelt – a felmérés a matematika, informatika, természettudományok és technológia tárgyakat sorolja ide. A három legnépszerűbb műszaki terület az informatika, a gépipar és az üzleti informatika.
Jörg Friedrich, az oktatási osztály vezetője elmondta a BILD-nek:
Nagyon aggódunk amiatt, hogy az elsőéves gépész- és villamosmérnöki hallgatók száma ilyen meredeken csökken, tagvállalataink körében a szakemberhiány az első számú probléma!
Ez a tendencia riadalmat keltett a VDMA ipari szövetségnél (943 ezer munkahely, 244 milliárd eurós forgalom), amely számos vezető német vállalatot képvisel. Ráadásul a zászlóshajónak számító autóiparban is komoly gondot jelent a szakképzett munkaerő hiánya.
Sok fiatal számára világosabb, hogy mit csinál egy orvos, egy tanár vagy egy pék, mint egy villamosmérnök feladatai. Ezen változtatnunk kell – nyilatkozta Friedrich, aki abban látja a megoldást, hogy főleg nőket, lányokat terelnének a műszaki pálya felé nyílt napok szervezésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.