Sherrod Brown ohiói demokrata képviselő arra kérte Joe Biden amerikai elnököt, hogy vizsgálja meg a Nippon Steel kínai üzleti kapcsolatait. Brown a Horizon Advisory tanácsadó cég jelentése alapján fejezte ki aggodalmát, amely szerint a japán acélgyártó kitettsége és kínai tevékenységei nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.
A politikus ezzel igyekszik megakadályozni, hogy a Nippon Steel felvásárolja az ikonikus amerikai acélgyártót, a US Steelt. Az üzlet létrejöttét még tavaly decemberben jelentették be a felek, a tranzakció értéke az adósságátvállalással együtt mintegy 14,9 milliárd dollárt tesz ki. A vállalat megtartja a nevét és pittsburghi székhelyét, ahol 1901-ben John Pierpont Morgan és Andrew Carnegie megalapította.
A Nippon Steel arra is kötelezettséget vállalt, hogy a szakszervezetekkel kötött kollektív szerződéseket is tiszteletben tartja. Azonban az elnökválasztás előtt mindkét oldalról bírálják az ügyletet: Donald Trump, a republikánusok jelöltje kijelentette, hogy azonnal blokkolná az üzletet, ha ősszel legyőzi Joe Biden regnáló demokrata elnököt.
Biden a múlt hónapban tiltakozott az akvizíció ellen, szerinte létfontosságú, hogy az Egyesült Államok iparosításában fontos szerepet játszó cég hazai tulajdonban és működtetésben maradjon. A politikus azonban nem tett említést a Nippon kínai üzletéről, ehelyett az amerikai munkahelyek megtartásának szükségességére összpontosított.
Pennsylvania azon néhány billegő állam közé tartozik, amelyek szavazataikkal eldönthetik az idei amerikai elnökválasztást. Az újrázni készülő vezető 2020-ban szűk többséggel hozta el az államot Donald Trump ellenében, Biden most a szakszervezetek támogatását igyekszik megszerezni. A pennsylvaniai szavazók megnyerése politikai megfigyelők szerint minden más szempontot felülír, azonban
az amerikai–japán kapcsolatokat súlyos csapásként érintené a világ negyedik legnagyobb acélgyártójának a kikosarazása.
Azon túl, hogy a szövetségesek között barátságtalan lépésnek számítana, az amerikai befektetésekben gondolkozó japán vállalatokat is elriaszthatja, ami nem tenne jót az amerikai gazdaságnak. Ugyan a Horizon szerint a Nippon nem követett el jogi vétséget, de azt állítja, hogy japán cég jelentős szerepet játszott a kínai acélipar fejlődésének elősegítésében.
A Nippon szerint a Horizon jelentése pontatlanságokkal és félrevezetésekkel tartalmaz, egyben hangsúlyozta, hogy Kínában csak korlátozottan működik, ami globális termelési kapacitásának kevesebb mint 5 százalékát teszi ki. Azonban az elnökválasztás előtt aligha hagyják jóvá a hatalmas üzletet, amit ráadásul az érdekvédelmi szerveztek sem támogatnak.
A befolyásos amerikai szakszervezet, a US Steel munkavállalóit képviselő United Steelworkers (USW) közölte, hogy nem támogatja az ügylet létrejöttét. Az USW szerint bár a Nippon számos kötelezettséget vállalt, például 2026 szeptemberig nem bocsát el munkavállalókat, de egyéb javaslataikat a cég figyelmen kívül hagyta. Az érdekvédelmi szervezet hozzátette: nyitott az egyeztetésekre.
Már nyerészkednek Ukrajna újjáépítésén a nyugati vállalatok, és még többet remélnekEgyelőre nem látni, hogy mikor ér véget az orosz–ukrán háború, ám az biztos, hogy az valamikor megtörténik. A befektetők már ugrásra készen állnak, hogy a béke vagy legalábbis a hosszú távú tűzszünet megkötése után az elsők között léphessenek Ukrajna újjáépítésének piacára. Sőt, egyes nyugati vállalatok már betelepültek a háborúban álló országba és munkának láttak. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.