A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) kedden 3-2 arányban megszavazta a versenytilalmi megállapodások országos tilalmát, amellyel a vállalatok megakadályozták, hogy elbocsátott dolgozóik munkát találjanak a riválisaiknál, gyakorlatilag megtörve ezzel az alkalmazottak karrierjét– írta a CNBC.
Az új szabály a tervek szerint 120 nappal a szövetségi közlönyben való hivatalos megjelenése után lépne hatályba, bár valószínű, hogy több üzleti csoport is meg fogja azt támadni – az Amerikai Kereskedelmi Kamara például a szavazás után kevesebb mint egy órával bejelentette, hogy beperlik az ügynökséget a döntés miatt.
Ha hivatalosan is életbe lép, a szabály nemcsak az új versenytilalmi záradékokat tenné illegálissá, hanem a meglévő szerződések megszüntetését is megkövetelné a vállalatoktól minden alkalmazott esetében, akik elbocsátásukkor nem felsővezetői pozíciót töltöttek be.
A munkavállalóknak biztosítani kell, hogy megválaszthassák kinek akarnak dolgozni. A záradékok alacsonyan tartják a béreket, elnyomják az új ötleteket és visszafogják a gazdaságot, enélkül több ezer új startup indulna el
– nyilatkozta Lina Khan, az FTC vezetője, akit Joe Biden amerikai elnök kifejezetten azért nevezett ki erre a posztra, hogy megszüntesse a versenytilalmi szerződéseket.
A hatóság becslései szerint jelenleg 30 millió amerikai dolgozó, azaz nagyjából az ország munkaerejének a 18 százaléka tartozik különböző versenytilalmi záradékok hatálya alá.
A munkavállalói szerződésben szereplő versenytilalmi záradék megakadályozhatja, hogy valaki ugyanazon iparágon belül egy konkurens vállalathoz menjen dolgozni egy jobb karrierlehetőség, magasabb fizetés vagy megfelelőbb földrajzi elhelyezkedés reményében.
Az FTC azt állítja , hogy a versenytilalmi megállapodások akadályozzák a munkaerőpiac hatékonyságát, valamint a piac beszűküléséhez és magasabb árakhoz vezethetnek.
A javaslat ellen kampányoló üzleti csoportok szerint azonban a záradékok védelmet nyújtanak a szellemi tulajdonnak és a vállalati titkoknak, amelyeket a távozó alkalmazottak ilyen szerződések nélkül könnyen továbbadhatnának a riválisoknak.
Az ügynökség ehelyett azt javasolja a cégeknek, hogy az információvédelem érdekében rugalmasabb megoldásokat, például titoktartási szerződéseket válasszanak.
Az viszont kétségtelen, hogy az FTC döntése Biden nagyvállalat-ellenes hadjáratának részét képezik, melyek részeként a hatóság és az igazságügyi minisztérium trösztellenes részlege az elmúlt években több tucat amerikai óriást is beperelt különböző szabálysértések és piaci korlátozások miatt.
Nekimegy az amerikai trösztellenes hatóság az AmazonnakAz amerikai FTC elnöke évek óta ígérgeti, hogy véget vet az Amazon monopóliumának, de eddig csak részeredményeket sikerült elérnie. A felügyeleti szerv és 17 állam most beperelte az a céget, azt állítva, hogy az online kiskereskedő jogellenesen használja ki helyzetét a versenytársak ellehetetlenítésére. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.