BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Iránban taroltak a keményvonalasok – esélyük sem volt a reformistáknak

Tovább erősödött a keményvonalas politikusok pozíciója Iránban a parlamenti választások második fordulója során: a konzervatív politikai erők 233 mandátumot szereztek meg a 290 helyből. A reformista ellenzék a választások bojkottjára szólította fel az embereket, miután az állam iszlám jellegén őrködő Őrök Tanácsa több jelöltjüket is kizárta a részvételből.

Tovább erősítette az iráni törvényhozásban a keményvonalas politikusok pozícióját a parlamenti választások pénteken megtartott második fordulója, amelyben a konzervatívoknak a fennmaradt 45 mandátum többségét is sikerült megszerezniük.

Az iráni belügyminisztérium közölte: a márciusi első forduló és a pénteki második forduló alapján az Ebrahim Raiszi államfőt támogató konzervatív és 

ultrakonzervatív politikai erők 233 mandátumot szereztek meg a 290 képviselői helyből.

A hatóságok a részvételi arányt nem hozták nyilvánosságra. Ahmad Vahídi belügyminiszter annyit közölt: magas volt a részvétel.

A parlament 245 képviselőjéről a választók márciusban döntöttek, a fennmaradó 45 mandátumról pedig azért tartottak újabb szavazást, mert azok esetében még a legeredményesebb jelöltek sem szerezték meg az összes szavazat 20 százalékát, egyfelől a sok induló, másfelől a nagy mennyiségű érvénytelen szavazat miatt.

Az eredményeket még jóvá kell hagynia egy felügyelőtestületnek, és az új törvényhozás május végén kezdheti meg munkáját. 

Iránban a választott parlamentnek másodlagos szerepe van az ország irányításában, a döntő szerepet minden fontos ügyben Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője játssza.

A márciusi első fordulóban a részvételi arány mindössze 41 százalék volt. Ahmad Vahídi szerint a részvétel hagyományosan alacsonyabb szokott lenni a második fordulóban.

A reformista ellenzék a választások bojkottjára szólította fel az embereket, miután több jelöltjüket is kizárták a részvételből. 

A jelölteket a választások előtt az állam iszlám jellegén őrködő Őrök Tanácsa hagyja jóvá, és a testületnek jogában áll kizárni azokat a jelölteket, akik szerinte nem felelnek meg a feltételeknek.

 Az iráni politika alakulásának egyre nagyobb jelentősége van globális szinten is, hiszen azóta, hogy a Hamász terrorszervezet megtámadta Izraelt, téma egy esetleges nyílt konfliktus kialakulása a zsidó és az iszlám állam között. A Moody's hitelminősítő friss elemzésében is kockázatnak értékelte ezt a veszélyt

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.