Kína lett ismét India első számú kereskedelmi partnere a márciussal zárult pénzügyi évben, a kétoldalú forgalom elérte a 118,4 milliárd dollárt. (Egy dollár 359,3 forint.) Ez azt jelenti, hogy a két éve az első helyet elfoglaló Egyesült Államok visszacsúszott Kína mögé – derült ki a Global Trade Research Initiative (GTRI) gazdasági kutatóintézet most nyilvánosságra hozott adataiból.
A kétoldalú indiai–amerikai forgalom így is jelentős, 118,3 milliárd dollár, vagyis a világ két legnagyobb gazdasága fej fej mellett halad a legnépesebb piacon – számolt be a jelentésről a Business Standard.
Az Egyesült Államokba irányuló export 1,32 százalékkal, 77,5 milliárd dollárra esett vissza az egy évvel korábbi 78,54 milliárdról. Az import viszont húsz százalékkal, 40,8 milliárd dollárra zuhant.
A Kínába irányuló indiai export ezzel szemben 8,7 százalékkal, 16,67 milliárd dollárra nőtt a vizsgált 12 hónapban. Legjelentősebb mértékben a vasérc, a pamutáruk, a kézi szőttesek, a fűszerek, a gyümölcsök és zöldségek, a műanyag és a linóleum kivitele emelkedett.
A Kínából érkező import arányaiban kevésbé, csak 3,24 százalékkal nőtt, de így is elérte a 101,8 milliárd dollárt, vagyis jelentős az indiai deficit. A Mint indiai gazdasági portál ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy
a kritikus ágazatokban, például a távközlésben, a gyógyszeriparban és a fejlett technológiában függ az ország különösen nagy mértékben a kínai importtól,
ami sokakat aggaszt.
A GTRI jelentése is kiemelte a nagyfokú függőséget. „India 4,2 milliárd dollár értékben importált Kínából távközlési és okostelefon-alkatrészeket, ami a teljes import 44 százalékát teszi ki ebben a kategóriában, és azt jelzi, hogy jelentős mértékben függ a kínai alkatrészektől. A Kínából származó laptopok és PC-k behozatala összesen 3,8 milliárd dollárt tett ki, ami India importjának 77,7 százaléka ebben az ágazatban” – írták a jelentésben.
Kína kritikus szerepet játszik az indiai közlekedés villamosításának előmozdításában.
Ezt jól mutatja, hogy az importált lítiumion-akkumulátorok 75 százaléka származik Kínából, a behozatal értéke elérte a 2,2 milliárd dollárt.
Jelentősen változott a kereskedelmi dinamika olyan országokkal is, mint Oroszország. Az Oroszországba irányuló export 78,3 százalékkal – az import 952 százalékkal növekedett, jelentős részben az olajvásárlások folytán, és utóbbival együtt az indiai deficit is. A teljes forgalom 65,7 milliárd dollárt tett ki.
Moszkva még így is csak India negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere,
megelőzi az Egyesült Arab Emírségek 83,6 milliárd dollárral, és Szaúd-Arábia követi 43,4 milliárd dollárral.
Kína egyébként nem most először áll az első helyen, 2013-tól 2018, valamint a 2020–2021-es pénzügyi évben is India legnagyobb kereskedelmi partnere volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.